Sağlıkçılardan Memur Maaş Zammı Eylemi: Tencerede Taş Değil, Aş Kaynasın!

eylem 1

Memur ve emekli maaş zam oranları TÜİK’in enflasyon rakamlarını açıklamasıyla belli oldu. En düşük memur maaşının 22 bin liraya yükseltilmesini içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. Kanun teklifinde, 2023 Temmuz zammına göre en düşük memur maaşının 22 bin 17 TL’ye çıkartılması ve seyyanen 8 bin 77 TL zam öngörüldü. Kanun teklifi meclise sunulurken ülke genelinde memurlar, TÜİK’in enflasyon rakamları açıklamasına tepki göstererek eylemler gerçekleştirdi. İzmir’de Ege Üniversitesi Hastanesi önünde dört sendika birleşerek eylem düzenledi. Sağlık emekçileri, 22 Bin TL’lik memur maaşına dayalı kanun teklifini onaylamadıklarını, yoksulluk sınırı üstünde 35 bin TL net maaş istediklerini, bu rakamın altındaki maaş zammını kabul etmediklerini söyleyerek taleplerini sıraladı.

Birlik Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Birlik Sağlık-Sen), Genel Sağlık-İş Sendikası, Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası (HEP-SEN) ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) sendikalarının İzmir şubeleri ortak basın açıklaması yaparak, ‘Tenceremizde Taş Değil, Aş Kaynasın Açlık Sınırında Yaşıyoruz. Yoksulluk Sınırı Olan 35 Bin TL Altındaki Temel Maaşı kabul etmiyoruz” dedi.

eylem 2

TÜİK Maaş Artışlarını Kara Delik Gibi Yutuyor!

Kamuda çalışan sağlık emekçileri tencerede taş kaynattı, siyah balonlara yazdıkları taleplerini Ankara’ya ulaşması için gökyüzüne bıraktı. Eylemde talepleri karşılanana kadar alanlarda olacaklarının sinyalini veren sağlık sendikaları, iş bırakma eylemlerinde bulunacaklarının mesajını verdi. “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları eşliğinde yapılan basın açıklamasında TÜİK’in enflasyon rakamları açıklaması yuhlandı, TÜİK’in yaşanılan hayat pahalılığını en az yarı yarıya düşük göstererek maaş artışlarını adeta bir kara delik gibi yutmaya devam ettiği ifade edildi.

Dört sağlık sendikasının ortak olarak hazırladığı basın açıklamasını Ege Üniversitesi Hastanesi İş Yeri Temsilcisi Dilaver Aslan okudu. Ortak basın açıklamasında “TÜİK yaşadığımız hayat pahalılığını en az yarı yarıya düşük göstererek maaş artışlarımızı adeta bir kara delik gibi yutmaya devam ediyor. Alanlardayız. Çünkü maaşlarımız, ücretlerimiz yıllardır hiç kimsenin, iktidarın kendisinin dahi inanmadığı TÜİK rakamlarına göre artırılıyor. Yaşadığımız gerçek hayat pahalılığı ile ilgisi olmayan bu sanal rakamlar özellikle maaş zammı alacağımız dönemlerde daha da aşağı çekiliyor. Çarşıda, mutfakta yaşadığımız gerçek enflasyon 2 ise TÜİK bunu 1 puan gösteriyor. Alanlardayız. Çünkü ülkeyi yönetenler yıllardır ‘işçiyi, memuru, emekliyi, asgari ücrete ezdirmedik’ nutukları atıyor. Oysa biz iktidarın siparişi ile açıklanan TÜİK’in sahte enflasyon rakamları değil, yaşadığımız gerçek enflasyon ve hayat pahalılığının altında eziliyoruz” denildi.

  Gölcük’te Bebek Kaçırma ! (Tatbikatı)

taş kaynattı

Tarihi Başarı, refah Payı Nutuklarından Bıktık, Usandık!

Eylemde bir araya gelen sendika temsilcileri ve memurlar basın açıklamasında alanlarda olduklarını çünkü yandaş konfederasyon yöneticilerinin her toplu sözleşmede iktidarın belirlediği hedef enflasyon rakamlarına imza atmasından bıktıklarını dile getirerek şunları söyledi: “Yetmezmiş gibi TÜİK rakamlarına göre bile her altı ayda enflasyon farkı oluştuğu halde ‘tarihi başarı’, ‘bütçeden hakkımızı, refahtan payımızı aldık’ gibi nutuklar atılmasından usandık. Alanlardayız, çünkü iktidarın seçimlerden önce verdiği en düşük memur maaşı 22 bin TL olacak sözünün üzerinden 55 gün geçti. Ama 55 gün önce önemli bir artış gibi gözüken rakam hızla erimeye devam ediyor. Türk lirası sadece son 55 günde dolar karşısında %25 değer kaybetti.  55 gün önce bir dolar 19,5 TL iken bugün 26 TL’nin üzerine çıktı. 55 gün önce vaad edilen 22 bin TL ile bin 128 dolar alınıyordu. Bugün ise 846 dolar alınabiliyor. Yine asgari ücrete yapılan zam sonrası en temel tüketim ürünü ekmek İzmir’de 210 gramı 5 TL iken 200 gramı düşürülüp ücreti 7 TL oldu. Ocak ayından bu yana gramı düşürülmüş hali ile %135 arttı. İşin özü sağlık ve sosyal hizmet emekçileri, emeklileri olarak yıllardır ne bütçeden hakkımızı ne de refahtan payımızı alabiliyoruz. 2022’nin ilk altı ayı için ‘%2,5 refah payı veriyoruz’ dediler. Ama bunu bile izleyen altı ayın enflasyon farkından düştüler. Ardından gerçek enflasyonun yarısına denk gelmeyen TÜİK enflasyonunun üzerine beş on puan ekleyerek ‘refah payı veriyoruz’ oyununa başladılar.”

“Memuru Sefalete İten Bu Oyuna Artık Dur Diyelim”

Ege Üniversitesi Hastanesi önünde yapılan basın açıklamasında kamuda görevli sağlık emekçileri, bu yılın Ocak-Haziran dönemi için maaşlarında toplu sözleşme artışı, enflasyon farkı, %13 refah payı toplamı olarak %30 artış yapılmasının büyük bir lütuf gibi gösterildiğini, yandaş konfederasyon yöneticilerinin ayakta alkışladığı %30’luk artışın çoktan eridiğinin altını çizdi.

  AKP Seçmeni’nin ‘Beyaz Reformu’: Doktor Dövebiliyoruz!

Basın açıklamasına şöyle devam edildi: “Bugün aynı oyun ‘en düşük kamu emekçisi maaşı 22 bin TL’yi bulacak’ vaadi ile sürdürülmek isteniyor. Üstelik söz konusu artışın tüm kamu emekçilerine, emeklilere adil bir şekilde yansıyıp yansımayacağı hala belli değil. Konuya ilişkin yasa teklifinin meclise sunulması bekleniyor. Buradan tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine sesleniyoruz.  Gelin yıllardır tekrarlanan bizi her geçen gün daha sefalete iten bu oyuna artık dur diyelim. Ne TÜİK’in sahte enflasyon rakamlarına, ne yandaş sendikanın refah payı aldatmacasına kanmayalım. Önümüzdeki günlerde verilen söz yerine getirilse dahi TÜİK sahte enflasyon rakamları açıklamaya devam ettikçe, adaletsiz gelir vergisi dilimleri sürdükçe, TL döviz karşında değer yitirdikçe bugün yüksek gibi görünen maaş artışları yarın yine sefalet düzeyine inecek.”

balon

Memurlar, Tencerede Taş Kaynattı, Siyah Balon Uçurdu

Asgari ücret zammı sonrasında maaşları asgari ücretin de altında kalan, kamudaki işçiden daha az maaş almaya başlayan memurlar eylemde “tencerede taş bile kaynatamaz hale geldik” diyerek, tüp üstünde tencereye koydukları taşları kaynattı, birbirlerine taş çorbası ikram etti. Siyah balonlara taleplerini yazan memurlar, balonları Ankara’ya doğru gitmeleri söylemiyle gökyüzüne bıraktı.

Birlik Sağlık-Sen, HEP-SEN, Genel Sağlık-İş ve SES’in açıklamasında okunan açıklamada acil talepler şöyle sıralandı: 

  • Yoksulluk sınırının (35 Bin TL) üstünde emekliliğe yansıyan temel ücret istiyoruz,
  • Ayrıca enflasyon artışlarının aylık olarak maaşlara yansıtılmasının sağlanması,
  • Yılda 2 kez bir maaş tutarında bayram ikramiyesi verilmesi,
  • Vergi diliminin yoksulluk sınırı seviyesinde %15’te sabitlenmesi,
  • Kiracı olan veya hali hazırda ev kredisi ödemekte olan tüm kamu emekçilerine seçim vaadi olarak sunulan kira yardımının verilmesidir. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)