Ortopedi Uzmanından Çocuklara Sörf Tavsiyesi

Ortopedi Uzmanından Çocuklara Sörf Tavsiyesi

Çocuk ve gençlerde adeta bağımlılığa dönüşen cep telefonu ve tablet kullanımı, omurga gelişimine zarar vererek duruş bozukluğuna yol açıyor. Yaz tatilinde aileler çocuklarını, spora yönlendirmeye çalışsa da aşırı sıcaklarda spor aktiviteleri de zorlaşıyor. Medicana Çeşme Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Muzaffer Gökhan Kahraman, yüzme ve sörf başta olmak üzere su sporlarının çocukların omurga ve kemik yapılarının gelişimi için çok faydalı olduğunu söyledi.

 

 

"Su Sporları Bunun İçin Biçilmiş Kaftan"
“Su Sporları Bunun İçin Biçilmiş Kaftan”

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Kahraman “Su Sporları Bunun İçin Biçilmiş Kaftan”

Çocuk ve gençlerde duruş bozukluğunun giderek arttığına dikkati çeken Kahraman, “Çocuklar yılın büyük kısmını derste oturarak, serbest zamanlarında da dijital cihazlara bakarak geçirdiği için omurga gelişimleri olumsuz etkileniyor ve maalesef postür (duruş) bozukluğu oluşuyor, vücutları kamburlaşıyor. Yüzme, sörf, yelken sörfü, kürek gibi su sporları bunun için biçilmiş kaftan. Kemikleri ve kasları aynı anda güçlendiren ender aktivitelerden olan su sporları, denge ve çeviklik kazandırıyor. Zihinsel gelişimi destekleyen su sporları ile disiplin kazanmak da mümkün. Deniz kenarından uzakta yaşayanlar için havuzlar veya çocuk ve gençlere yönelik sörf kampları da alternatif olabilir. Bu tür ortamlar, sporu hem daha çok sevmeleri hem de sosyalleşmeleri için çok faydalı” diye konuştu.

 

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Muzaffer Gökhan Kahraman
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Muzaffer Gökhan Kahraman

Spordan önce ısınma çok önemli

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Kahraman, çocukların hangi spor olursa olsun, başlamadan önce bilgilendirilmelerinin önemine dikkat çekerek, spora fiziksel egzersizle iyice ısınarak başlamak gerektiğini vurguladı. Sörf eğitmenlerinin her ne kadar çok dikkatli de olsa, zaman zaman ilk başlayanlarda düşme, çarpma gibi ufak yaralanmalar olabildiğini belirten Muzaffer Kahraman şunları söyledi, “Sörf cenneti olan Alaçatı ve Çeşme’de, Medicana olarak sörf merkezleri ile yapılan anlaşmalar kapsamında bu noktalarda ambulans hizmet veriyoruz. 7 gün 24 saat açık acil servisimiz, MR cihazımız, iki ameliyathanemizle her türlü yaralanmaya karşı hızlı bir şekilde müdahale ederek, sporcuların sağlığı için tüm imkanları seferber ediyoruz.”

  Göz Sağlığını Tehdit Eden Hatalar