Kaya Tuzunun Daha Önce Hiç Duymadığınız Yararları

Kaya Tuzunun Daha Önce Hiç Duymadığınız Yararları

Kaya tuzunu az tüketmenin şeker bağımlılığına yol açtığını biliyor muydunuz? Prof. Dr. Canan Karatay sizler için açıkladı.

Az tuzlu yemenin şeker bağımlılığını arttırdığını belirten Prof. Dr. Canan Karatay, sofra tuzu değil kristal kaya tuzundan bahsettiğinin altını çizdi. Karatay, “Evde öğüteceksiniz. Masada öğüteceğimiz tuzdan bahsediyorum. Öğütülmüş olanlar da var fakat öğütülmüş olanların içinde katkı maddesi olabilir. Alıp kendiniz öğüteceksiniz kaya tuzunu.” uyarısında bulundu.

Kaya Tuzunu Azalttığınızda Şeker Bağımlılığı Başlıyor!

Şeker bağımlılığının diğer çok kötü etkili sigara, ilaç, alkol gibi bağımlılıklara neden olabileceğini aktaran Prof. Dr. Karatay, “Az tuzlu yemek maalesef çok tehlikeli. Bütün hastalıklara davet çıkartıyor. Ayrıca az tuzlu yediğimiz zaman vücudumuzda bu bağımlılığı gidermemiz için tuzumuzu arttıracağız. Tuzumuzu istediğimiz kadar rahatlıkla yiyeceğiz. Tuzu azalttığımız zaman şeker bağımlılığı başlar. Tabii şeker bağımlılığı başlayınca da leptin insülin direnci ve onların yaptığı kronik hastalıklar vesaire görülebiliyor.” şeklinde konuştu.

Kristal kaya tuzu az tüketildiğinde özellikle yaz aylarında tansiyon hastaları, tansiyon ilaçları kullananlar, vücuttan tuzu atan ilaçları kullananlar halsiz düşerler. Yazın atılan ter beraberinde kaybedilen tuzun yerine konması gerekmekte.

Kaya Tuzunun Daha Önce Hiç Duymadığınız Yararları
Kaya Tuzunun Daha Önce Hiç Duymadığınız Yararları

 

Şeker Bir Tür Uyuşturucu!

Kristal kaya tuzu vücudunuzu dinçleştirmeye birebir. Beyninize de iyi gelen kristal kaya tuzuna kıyasla şekerin beyninizi uyuşturmakta olduğunu dile getiren Prof. Dr. Karatay, “Beyaz şeker halsizlik yapar, eski zamanlarda uyuşturucu olarak kullanılıyordu ameliyatlarda, uyutmak için. İşte bu uyuşturucudur. Bu uyuşturucuya bağımlılık ileride bağışıklık zırhını çökerterek bütün hastalıklara davet açıyor. Üstelik şekerin vermiş olduğu enerji yalnızca 1-2 saat sonra geçmekte.” vurguladı.

Çin tuzu denilen monosodyum glutomat adındaki cipslerde, hazır yiyeceklerde bulunan ve yaygınca kullanılan en tehlikeli tuz, bağımlılık yaptığından ötürü endüstrinin de firmaların da işine gelmekte. Ve dilde buna ait bir, beşinci tat duyusu meydana geliyor.

  “Türkiye Yüzyılında Memur ve Memur Emeklisi Açlığa İtildi!”
Kaya Tuzunun Daha Önce Hiç Duymadığınız Yararları
Kaya Tuzunun Daha Önce Hiç Duymadığınız Yararları

Şeker Bağımlılığından Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Tuzu ağzınıza alıp emdiğiniz zaman ağzınızdaki şekere bağlı olan tat duyusu gibi tat duyuları resetleniyor. Sağlığınızı geri kazanmak, tansiyonunuzun yükselmemesi, şeker hastası olmamanız, sık sık hastalanmamanız ve bağışıklık zırhınızın güçlenmesi için dilinizdeki tat duyusunu, reset eden kristal kaya tuzunu tüketmekten hiç korkmayın.

Kristal kaya tuzunda bulunan seksen iki mineral, vücuttaki kemik yapısı için büyük önem taşımakta. Sağlıklı tuz tükettiğinizde kemik erimelerini, kırılmalarını önlemiş olursunuz. Adeleler de bu tuzla çalışmakta olduğundan atletlerin, ağır spor yapanların kristal kaya tuzuna oldukça ihtiyaç duyarlar.

Kristal kaya tuzu tansiyon yükseltmez, kalp ve böbrek hastaları da kullanabilir. Böbreğin iyi çalışmasını sağlayan kaya tuzunun enfeksiyonlardan kurtulmanıza da fayda sağladığını belirten Karatay, “İnflamasyon dediğimiz karaciğer yağlanması da önlenir. Terliyorsunuz. Ter sağlıklıdır toksinleri vücuttan atar. Ama yerine minerallerin getirilmesi lazımdır.” ifadelerinde bulundu.  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

Kaya Tuzunun Daha Önce Hiç Duymadığınız Yararları
Kaya Tuzunun Daha Önce Hiç Duymadığınız Yararları

 

 

Kaynak: Karatay Sözü-ŞEKER BAĞIMLILIĞINI ARTIRAN BAŞLICA FAKTÖR NE? BU BAĞIMLILIKTAN KURTULMANIN YOLU NE?