Kamu İşçisine Yüzde 45 Zam Yapıldı

kamu işçisi zam

Kamu işçisinin mali ve sosyal haklarının belirlendiği kamuda çalışan 700 binden fazla işçiye yüzde 45 zam yapıldı. Bu zamla en düşük kamu işçisi maaşı 15 bin lira oldu. 

Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen törende imzalandı. Kamuda görevli 700 binden fazla işçiye yüzde 45 zam yapıldı. Törende konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “ülkemin menfaatlerini ve vicdanımı bir kenara koymadan hasbi bir değerlendirme yapalım istedim. Bana gelen bilgileri aşmaya gayret ettim. Bu protokolle yaklaşık 700 bin kardeşimizin 2023-2024’te alacağı ücretin çerçevesini belirliyoruz. Bu toplu iş sözleşmesi çerçevesinde refah payı dahil ücretlerde yüzde 45 zam yapıyoruz. Böylece en düşük kamu işçisi ücreti 15 bin liraya çıkıyor” dedi. 

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “İş primi ödemesi bulunmayan işçilerimize 4 ile yüzde 6 arasında prim ödemesi uygulamasını da getirdik. Gazi, terör mağduru ve şehit yakını işçilerin çıplak ücretlerine yüzde 10’luk ilave yapıyoruz. Kamuda gece çalışan işçilerin ücretlerinin yüzde 8 zamlı ödenmesini öngörüyoruz. Fazla çalışma ücretlerinde ise yüzde 70’lük artışa gidiyoruz. Başkaca iş primi ödemesi bulunmayan işçilerimize yüzde 4 ile yüzde 6 arasında prim ödemesi uygulamasını da bu sözleşmeyle getiriyoruz. Bu toplu iş sözleşmesi çerçevesiyle, refah payı dahil ücretlerde yüzde 45 zam yapıyoruz. Böylece en düşük kamu işçisi ücreti 15 bin liraya çıkıyor.” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

  HEP-SEN, ABD’nin En Büyük Hemşire Birlikleri NNU ve GNU İle Temasta Bulundu