Hastanelerde X-Ray Muamması!

Sağlıkta Şiddet ve Malpraktis Düzenlemeleri İçeren Öneriler TBMM’ye Sunul0du

Hastanelerdeki X-Ray cihazları kullanılmıyor mu ? Sağlıkta şiddet konusu bugün Konya’da silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybeden ve ülke genelinde hekimler ile sağlık çalışanları tarafından anılan Dr. Ekrem Karakaya’nın anılması ile yeniden gündeme geldi.

İzmir Tabip Odası’nda bugün saat 12.30’da İzmir Sağlık Platformu tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasında sağlıkta şiddet ile ilgili caydırıcı yasal düzenlemelerin yapılması, etkin bir sağlıkta şiddet yasasının acilen hayata geçirilmesi çağrısında bulunuldu. Toplantıda hastanelerdeki x-ray cihazlarının göstermelik olarak bulunduğu vurgulandı, sağlıkta şiddet önemleri gibi x-raylerin de göstermelik olmasından yakınıldı. 

melek bağce

Hastaneler başta olmak üzere aile sağlığı merkezlerine de öldürücü silah, kesici aletle girişlerin engellenememesi sağlıkta şiddete karşı güvenlik önlemlerinin eksikliğini gözler önüne seriyor. Geçtiğimiz ay Alanya 5’nolu Damlataş Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Aile Hekimi Dr. Melek Bağçe boşanma aşamasında olduğu eşi röntgen teknisyeni Mustafa Bağce tarafından görevli olduğu ASM’de öldürüldü. Bu olayın yaşanmasıyla aile sağlığı merkezlerinin güvenlik açısından ne kadar savunmasız olduğu da gündeme geldi. 

izmir sağlık platformu

X-Ray Var Ama Yok!

Ülke genelinde yaşanan sağlıkta şiddet olayları karşısında hekimler ve sağlık çalışanları canları pahasına ve başlarına bir şey gelecek korkusuyla evlerinden çıkıp görev yerlerine gidiyor. Hastanelerde X-Ray cihazlarının çalışmadığını dile getiren hekimler ve sağlık çalışanları konuyla ilgili Sağlık Bakanlığını göreve çağırıyor. Sağlık kurumlarına elini kolunu sallayarak öldürücü aletlerle gelenlerin oranının artış gösterdiği günümüzde sağlıkçılar Sağlık Bakanlığını göreve çağırıyor.

X-Ray Cihazlarının Çoğu Çalışmıyor

İzmir Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası İzmir Şubesi, Genel Sağlık-İş İzmir Şubesi, Birlik ve Dayanışma Sendikası İzmir, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği İzmir, İzmir Aile Hekimleri Derneği, Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği, Türk Psikologlar Derneği İzmir Şubesi, Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği ve Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası İzmir Şubesi tarafından oluşan İzmir Sağlık Platformu üyeleri de bugün gerçekleştirdikleri toplantıda kentteki hastanelerde x-ray cihazlarının çoğu hastanede çalışmadığını ifade ederek “hastanelerde x-ray cihazları göstermelik olarak duruyor” vurgusunda bulundu. Hekimler ve sağlık çalışanları toplantıda, “yıllardır sağlıkta şiddet yasası talep ediyoruz. Alınan tedbirler de x-rayler gibi göstermelik. caydırıcı etkin yasalar istiyoruz. Bir tek canımızın bile katledilmesine tahammülümüz kalmadı” çıkışında bulundu. 

  Yaz Aylarında Sistitten Nasıl Korunabiliriz ?

bakan koca

Bakan Koca’nın Dr. Karakaya Tweeti X-Ray İhbarlarına Neden Oldu!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Konya’da geçen yıl 6 Temmuz’da silahla öldürülen Dr. Ekrem Karakaya için twitterda katledilen doktor Karakaya’nın fotoğrafını paylaşarak ‘Özlemle anıyoruz. Sağlıkta şiddet suçlarına karşı önemli gelişmeler kaydettik” paylaşımında bulundu. Bakan Koca, “Dr. Ekrem Karakaya, görev yaptığı Konya Şehir Hastanesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu geçen yıl bugün 47 yaşında aramızdan ayrıldı. Kendisini rahmetle, özlemle anıyoruz. Sağlıkta şiddet suçlarına karşı önemli gelişmeler kaydettik. Bunları daha ileriye taşımakta kararlıyız” dedi. Twitter takipçileri Bakan Koca’yı sağlıkta şiddet konusunda soru yapmuruna tutarak ülkedeki hastanelerde X-Ray cihazlarının çalışmadığı ihbarlarında bulundu. 

İşte Bakan Koca’nın Tweetine Gelen Yorumlar

Bir twitter kullanıcısı, “hastanelerde güvenliği sağlamak için formaliteden X-rayler konulmuş. Başında kimse yok. Güvenlikçiye ödenen para emniyete ödensin” dedi. 

x ray

xray 2

xray

Bir diğer twitter takipçisi, “eski hastanem Çiğli acilde X-Ray var ama bakan yok. Menderes İlçesi acilde değik x-ray tıbbi sekreter yok. Savcımız, hakimimiz de sağ olsun bir kısmı diyim, kendilerine yapılsa da ortalığı yıkacakken bize uygulanan sözel, fiziksel tacize göz yumuyor, salıyor, bir sonraki gün o kişiler gelse bizi öldürse ne olacak biz de insan evladı değil miyiz?” diye tepki gösterdi. Bakan Koca’nın paylaşımına hastanelere x-ray koymadınız diyerek tepki gösteren hekimler ve sağlık çalışanları da yorumda bulundu.  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)