DSÖ Bölge Direktörü Dr Hanan Balkhy Pakistan’a ilk ziyaretini tamamladı

DSÖ Bölge Direktörü Dr Hanan Balkhy Pakistan’a ilk ziyaretini tamamladı

DSÖ’nün Doğu Akdeniz Bölge Direktörü Dr. Hanan Balkhy, Pakistan’a yaptığı açılış ziyaretini tamamladı. Beş günlük kapsamlı misyon İslamabad, Peşaver ve Lahor’u kapsıyordu ve hükümet yetkilileriyle üst düzey toplantılar gerçekleşti. DSÖ destekli sağlık tesisleri ve ulusal düzeydeki çocuk felci aşısı kampanyaları hakkında bilgi alındı. 

Çocuk Felcinin Görüldüğü Son İki Ülkeden Biri Pakistan 

Çocuk felci heyeti, dünya çapında vahşi çocuk felci virüsünün endemik yayılımının görüldüğü son iki ülkeden biri olan Pakistan’da çocuk felcini sona erdirmek için program tarafından uygulanan ilerlemeler, zorluklar ve stratejiler hakkında bilgi aldı. Heyet, aşılama kampanyaları sırasında tüm çocuklara ulaşmanın, Afganistan’ın çocuk felci programıyla koordinasyonun artırılmasının ve rutin aşılama kapsamının iyileştirilmesine yönelik çabaların yoğunlaştırılmasının kritik ihtiyacını vurguladı.

Dr Balkhy, “Pakistan, güçlü bir hastalık gözetim sistemiyle desteklenen epidemiyolojik ilerlemede önemli ilerlemeler kaydetmiş olsa da, daha güçlü genel halk sağlığı kapasitelerinin oluşturulmasına katkıda bulunurken, çocuk felcinin ortadan kaldırılmasını temel aşılama programlarıyla daha da güçlendirmek ve entegre etmek çok önemlidir” dedi.

Başbakan’ın Ulusal Sağlık Koordinatörü ile yaptığı toplantıda Dr. Balkhy, Sindh ve Belucistan’daki sellerin daha da kötüleştirdiği tekrarlayan hastalık salgınlarına değinerek Pakistan’ın karmaşık sağlık ortamını vurguladı. Ayrıca, ilaçlara adil erişim ve etkili tedarik zinciri yönetimini sağlamayı, sağlık iş gücüne yatırımı artırmayı ve madde kullanımıyla mücadeleyi amaçlayan Bölge için yeni amiral gemisi girişimlerini de tartıştı.

Dr Balkhy, Pakistan’ın tıbbi tedarik zincirindeki potansiyelini kabul ederken, DSÖ’nün birinci basamak sağlık sistemlerini güçlendirme ve HIV enfeksiyonları gibi bulaşıcı hastalıkların yanı sıra diyabet gibi bulaşıcı olmayan hastalıkları azaltma konusundaki kararlılığını vurguladı.

Khyber Pakhtunkhwa’da Dr. Balkhy, DSÖ’nün, çoklu sağlık ve iklim felaketlerine yatkın ve vahşi çocuk felci virüsünün endemik yayılımına yatkın bir il bağlamında temel sağlık bakım sistemlerini güçlendirmeye ve evrensel sağlık sigortasını geliştirmeye yönelik girişimlerini öğrendi. Peşaver’de Entegre Hastalık Gözetim ve Müdahale sistemleri üzerine bir eğitim verdi ve Haripur’daki Bölge Merkez Hastanesinde Yenidoğan Yoğun Bakım Merkezi, Beslenme Merkezi ve bekleme alanının açılışını yaptı.

  Yaratıcı Kişiler Kuralları Sevmez !

Dr Balkhy, “Doğu Akdeniz Bölgesi’ndeki yenidoğan ölümlerinin %50’den fazlası Pakistan’dan bildiriliyor” dedi. “Bu merkezdeki tesisler, bölgedeki çocuklar için yenidoğan bakımına erişilebilirlikteki boşlukların giderilmesinde önemli bir rol oynayacak.”

Dr Balkhy, DSÖ tarafından desteklenen sağlık tesislerini ziyaret etmenin yanı sıra Peşaver’deki Sivil Dispanserde kadın aşı görevlileriyle de görüştü. Çocuk felci ve diğer antijenleri dağıtmak için her kampanya sırasında kapı kapı dolaşan kadın sağlık çalışanlarının ve toplum temelli aşı uzmanlarının çalışmalarını öğrendi.

Dr Balkhy, “Peşaver’de rutin aşılama çabalarını destekleyen ön saflarda yer alan kadınlarla etkileşimde bulunmaktan mutluluk duydum” dedi. “İnanılmaz zorluklar karşısında gösterdikleri motivasyon ilham vericiydi. Rolleri sadece aşı uygulamaktan daha fazlasıdır; anneleri ve bakıcıları eğitiyorlar ve karşılığında onları kritik sağlık bilgileriyle güçlendiriyorlar.”

Lahor’da Dr Balkhy, mobil sağlık klinikleri ve mikro planlama ve doğum kayıtları için dijitalleştirilmiş veri yönetimi sistemleri aracılığıyla Pencap’ın uzak köyleri de dahil olmak üzere eyalet genelinde rutin aşılama oranlarını artırmaya yönelik yenilikçi sağlık girişimlerini öğrendi.

Dr Balkhy, DSÖ Temsilcisi Dr Luo Dapeng ve UNICEF’in Güney Asya Bölge Direktörü Bay Sanjay Wijesekera ile birlikte İslamabad’da BM Mukim Koordinatörü Bay Mohammad Yahya ile bir araya geldi. Ülkenin son derece zorlu ekonomik ve mali durumunu, insani sorunları ve Afganistan ve Pakistan’da erişilebilir sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi ve çocuk felcinin ortadan kaldırılması için ortak destek alanlarını tartıştılar. “Tek BM” olarak daha güçlü ortaklıklar, 220 milyondan fazla nüfusu olan bir ülkede çok yönlü zorlukların üstesinden gelmenin anahtarıdır.

Dr Balkhy ayrıca İslamabad’daki Ulusal Sağlık Enstitüleri’ndeki (NIH) Çocuk Felci Bölgesel Referans Laboratuvarını da ziyaret etti ve burada çocuk felci virüsü ve rotavirüs için DSÖ tarafından akredite edilen laboratuvarların ve kızamık ve kızamıkçık için alt bölgesel bir laboratuvarın Pakistan ve Afganistan’da hastalık sürveyansını nasıl desteklediğini öğrendi. NIH CEO’su Dr Muhammad Salman ile yaptığı görüşmede antimikrobiyal direncin kritik önemi vurgulandı.

  OHSAD Özel Hastane Vurgunu Hakkında Açıklama Yaptı

DSÖ Ülke Ofisine yaptığı ziyaret sırasında Dr. Balkhy, DSÖ personeliyle görüştü ve evrensel sağlık güvencesini geliştirmek için Khyber Pakhtunkhwa ve Azad Jammu ve Keşmir sağlık departmanlarının ulusal odak noktalarına sağlık malzemeleri bağışladı. Acil durumlara anında müdahale etmek, sağlık altyapısını güçlendirmek ve Pakistan’ın sağlık iş gücünü güçlendirmek için önemli kapasite geliştirme desteği sağlamak konusunda ülke ekibine teşekkür etti.

“WHO, adil ve sürdürülebilir hizmetler yoluyla evrensel sağlık güvencesini hedefleyen Pakistan’ın ulusal sağlık vizyonunu desteklemeye kararlıdır. Küresel, bölgesel ve ulusal kaynakların yoğunlaştırılmış koordinasyonu ve seferberliği yoluyla halk sağlığı risklerini azaltmak, çocuk felcini ortadan kaldırmak ve Pakistan’ın sağlık sistemini güçlendirmek için çabalarken desteğimiz sarsılmaz olmaya devam ediyor” dedi Dr. Balkhy.