Demokratik Sağlık-Sen’den 1 Mayıs Mesajı!

togan demircan

Türkiye’de bugün tüm ülkede 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü kutlanıyor, işçilerin, emekçilerin talepleri meydanlarda yankılanacak. Sağlık alanında hizmet veren sivil toplum kuruluşları da meydanlarda olacak, sağlık çalışanlarının hak taleplerini sıralayacak. 1 Mayıs İşçi Bayramı konusunda Demokratik Sağlık-Sen Genel Başkanı Togan Demircan da bir açıklamada bulundu. Bilim Sağlık Haber Ajansı’na (BSHA) 1 Mayıs Mesajı açıklaması veren Demircan, “Keşke emekçiler bugün hiçbir beklenti içerisinde olmadan bugünü anlamına yaraşır bir şekilde anıp,  kutlayabilseydi. Ancak, geleceği faiz lobileri tarafından ipotek altına alınmış emekçinin hemen aklımıza gelen aşağıdaki sorunları her şeyi gölgede bırakıyor” dedi. 

“Emekçilerin En Büyük Derdi Geçim Derdidir”

Enflasyon, tatil, bayramlar, kira, kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabını (Halk dili EK HESAP) ekmek, aş, konut, otomobil, liyakat, keyfiyet, mülakat, fazla çalışma, ücret adaletsizliği, mobbing, performans, taban, teşvik ödeme, emekliliğe yansımayan ek ödeme, 3600 muamması, fiili hizmet, atama bekleyen adaylar, sözleşmeli statü, siyasetin kurumlar üzerindeki baskısı, ayrıştırma, kreş, lojman, fiziki mekan yetersizlikleri, 657 sayılı kanun, STK’lara karşı anti-demokratik tutumlar, ikramiye, açlık ve yoksulluk sınırı. Tüm bunların içerisinde emekçilerin en büyük derdi geçim derdidir” dedi. 

Temsil Yetkisini Kaybetmiş Sendikalara ve Üyelerine Seslendi!

Demokratik Sağlık-Sen Başkanı Demircan açıklamasına yetkili sendikalara yönelik eleştirilerde bulunarak şöyle devam etti: “Temsil yetkisini kaybetmiş, tarafı emekçinin yanı olması gereken sendika başkanları, sırf kendi ikballeri uğruna iktidar temsilcisi gibi cümleler kurduğu sürece; emekçi kardeşlerimizin büyük kısmı çeşitli ve geçersiz nedenlerle bu sarı sendika ve sendikalara üye olarak destek verdiği, celladına aşık olduğu sürece daha enflasyonun altında çok ezilir. Geçim endişesi içerisinde olmadan yaşamını sürdüren yetkili sendika başkanı Ali Yalçın ve kamu emekçilerinin bu durumda olmasında büyük katkısı bulunan çalışma bakanı Vedat Bilgin’in Emek ve Dayanışma Günü Kutlu Olsun.” (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

  HEP-SEN ‘den Üniversite Hastaneleri için Eş Durum Tayininde Emsal Kazanım!