Demircan: Asgari Ücret Belirlendi, Sırada Memur Zammı Var

togan

Demokratik Sağlık-Sen Genel Başkanı Togan Demircan, memur zammı konusunda Bilim Sağlık Haber Ajansı’na açıklamada bulundu. Demircan, “Seçim dönemlerinin meşhur vaatlerinden işçi ve memur ile emekli dul yetim aylıklarına zam oranları. Geçtiğimiz günlerde asgari ücret belirlendi hayırlı olsun. Şimdi merakla memur ve emekli için Sn. Cumhurbaşkanı tarafından seçim öncesi, ‘En düşük memur maaşını, en düşük kamu işçisi maaşından aşağı kalmayacak şekilde düzenleyeceğiz. Kamu işçilerinde olduğu gibi en düşük maaşı yine 15 bin liraya çıkararak üzerine de enflasyon ve refah payı olarak benzer bir artış yapacağız.” demişti. Bugün memur ve emeklilerimiz bir an evvel bu rakamın açıklanmasını bekliyor. Umarız geçmiş dönemlerden çok daha iyi bir oran belirlenir. Malum 14 Mayıs ve öncesi ile bugünün alım gücü arasında bir kayıp var” dedi.

Memur-Sen ve Kamu-Sen’e Eleştiri!

Demircan sözlerine şöyle devam etti: “Ben biraz Memur-Sen ve Kamu-Sen konfederasyonlarını eleştirmek ve bu yanlış tutumlarından dönmelerine vesile olmak istiyorum. Şöyle ki biz sendikalar emeği temsil ediyoruz. Emekçinin çok daha iyi şartlarda çalışarak, refah düzeyinin daha iyi olması için gayret sarf ediyoruz. Bir talepte bulunurken veya dillendirilen rakamlar değerlendirildiğinde ülkemizin ekonomik durumunu da göz önünde bulundurmak gerekir ancak kamu görevlilerinin de durumlarını göz önünde bulundurmak, empati yapmak gerekir. Yukarıda Sn. Cumhurbaşkanımızın ifadesini paylaştım, en düşük memur maaşını, en düşük kamu işçisi maaşından aşağı kalmayacak şekilde düzenleyeceğiz diyor. Ama bir sendika başkanı da çıkıp diyor ki “22 bin lira talep ettik.” Yarın da diyecek ki “talebimiz karşılık buldu.” Peki kıymetli başkanım sizin bir yıldır yaptırmadığınız, diğer konfederasyonun her ay yaptırdığı açlık ve yoksulluk sınırı kaç lira, neden yoksulluk sınırı altın da bir oranı talep ediyorsunuz? Siz kamu emekçilerini temsil etmiyor musunuz? Yeni kabine üyelerini dönüşümlü olarak her gün ziyaret ediyorsunuz, bu ziyaretlerin konusu nedir? Sayın Bakanlarımıza kamu görevlilerinin geçim zorluklarından bahsediyor musunuz? Yoksa biriniz Elif Vav diğeriniz şanlı bayrağımızı mı hediye ediyorsunuz. İnanın bunlar sizi bağlar. Biz ülkemizi ve milletimizi hepinizden çok seviyoruz. Zaten ülkesini ve milletini çok seven herkes doğruları söylemekle mükellef. Lütfen bu ziyaretlerinizde kamu çalışanlarının sorunlarını, yaşadıkları geçim sıkıntılarını Sn. Cumhurbaşkanı’mıza dosdoğru iletin, biz iletiyoruz. Siz de iletin.”

  Çocuklarda Uyku Kalitesi Nasıl Sağlanır ?

“Aylığın Asgari Ücretin Altında Kalırsa, Sendikanı Sorgulamalısın”

“Bir diğer taraftan kamu işçisi arkadaşlarımızın zam oranları açıklandığı günden beri kendisini onunla kıyaslayan, şimdi de asgari ücret tespit komisyonu tarafından beyan edilen rakam sonrası “memur maaşı asgari ücretin altında kaldı” diye feryat figan eden değerli arkadaşım az sakin olalım” diyerek sözlerine devam eden Togan Demircan, “Memur maaşı asgari ücretin altında kalmaz. Sorgulaman gerekenin bu olmadığını aslında sende biliyorsun. Velev ki aylığın asgari ücretin altında kaldı, sendikanı sorgulamalısın” dedi. Demircan, “Toplu sözleşme ikramiyesi adı altında seni nasıl köşeye sıkıştırdıklarını anımsamalısın. Seni 170 lira uğruna nasıl zorla üye yaptıklarını hatırlamalısın. Altıncı dönem toplu sözleşme masasında % 5 ve ikinci dönem için % 7, 2023 yılı için toplamda % 14’e nasıl imza attıklarını ve bunu nasıl tarihi kazanım olarak duyurduklarını hafızanda canlandırmalısın. Seyyanen zam teklifini ellerinin tersi ile nasıl ittiklerini unutmamalısın. Senin altı ay boyunca finanse etmek durumunda kaldığın enflasyon farkını sana nasıl zam gibi algılattıklarını anlamalısın. Tüm bunları anlamak istemez ve kendilerini hükümetin sendikasıyız diye nitelendiren ve buna karşılık “hükümetin sendikası mı olurmuş” demez ve üye olarak desteğini bu sendikalara verirsen bu oranlarla da yaşamaya ve hatta yaşamaya çalışmaya devam edersin. Bir silkelenip kendimize gelmeliyiz. Devlet hepimizin, siyasi erk, milletin iradesi hepsine saygımız sonsuz. Lakin aş, iş senin. Senin yetkiyi verdiğin temsil kabiliyetini kaybetmiş sendika maalesef beni de temsil ediyor. Bu yüzden kamu işçisinin maaşını, tediyesini, fazla mesai ücretini ve diğer gelirlerini eleştirirken veya asgari ücretin, aylığının üstünde olduğunu eleştirirken sendikanı, sendika başkanının aylığının on katı maaşını ve beraberindeki sendikaların taleplerini ve sizi nasıl temsil ettiğini de lütfen gözden kaçırma” şeklinde açıklamasına son verdi. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

  Cep Telefonu Yaşlandırıyor ?