Büro-İş Sendikası: En Düşük Memur Maaşı 35 Bin TL Olmalıdır!

alay hamzaçebi

Türkiye’de seçimler sonrasında gündem ekonomi oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon oranlarının gerçek rakamları yansıtmadığına dair tartışmalar devam ederken memur maaşlarına yapılacak zam konusu da tekrar gündeme geldi. Memura zam konusunda seçim öncesinde de birçok kez hükümete çağrıda bulunan sendika, Büro Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Büro-İş) Genel Başkanı Alay Hamzaçebi Bilim Sağlık Haber Ajansı’na (BSHA) açıklamada bulundu. 

TÜİK Doğal Gaz Fiyat Artışını Sıfır Kabul Etti! 

TÜİK dün açıkladığı rakamlarda enflasyon ölçümünde mayıs ayında ücretsiz dağıtılan doğalgaz fiyat artışını dikkate almadı ve artışı sıfır kabul etti. Buna göre 2023 yılı mayıs ayında TÜFE bir önceki aya göre yüzde 0,04 bir önceki yılın aralık ayına göre ise yüzde 15,26, bir önceki yılın aynı ayına göre 39,39 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 63,72 şeklinde gerçekleşti. TÜİK’in açıklamasının aksine Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), Mayıs ayında iki farklı enflasyon verisi açıkladı. Buna göre doğalgaz fiyatının mayıs ayında değişmediği varsayılarak yıllık enflasyon yüzde 109,01 olarak gerçekleşti. Doğalgaz fiyatının mayıs ayında sıfır lira olduğu varsayımda ise ENAG, enflasyonun yıllık bazda 105,45 olduğuna dikkat çekti. Büro-İş Genel Başkanı Hamzaçebi bu duruma ilişkin olarak şunları söyledi: “ TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları ile ENAG’ın açıkladığı rakamlar arasındaki uçurum söz konusudur. Seçim zamanında Cumhurbaşkanı en düşük memur maaşının 22 bin TL net olacağını söylemişti. Bu bağlayıcıdır ancak bu artış da memuru geçim sıkıntısından kurtarmaya yetmeyecektir. Yoksulluk sınırı 33 bin TL’yi bulmuştur. Bizim talebimiz en düşük memur maaşının 35 bin TL olmasıdır ve buna göre seyyanen ayarlama yapılmasıdır.”

Yeni Dönemden Beklentiler 

Ağustos ayında bir bütçe maratonunun başlayacağını söyleyen Hamzaçebi, “Kabine değişikliği sonrasında Çalışma Bakanı Vedat Bilgin gitti. Vedat Bilgin de profesör ve alanında uzmandı. Yeni bakanımız da alanında uzman profesör unvanına sahiptir. İkisinin de adı Vedat. Bilgin’den bir fayda görmedik umarım yeni dönemde yeni bakan memura bir ışık yakar. Eski Bakan Bilgin, memur maaşı 20 bin TL demişti. Büro-İş olarak Çalışma Bakanlığı önünde bordrolu eylemde bulunduk. Yeni Bakanımızdan da taleplerimiz değişmedi. Kamu çalışanlarına ışık yakacak mı bekleyip göreceğiz. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ilk mesajı rasyonel ekonomi politikalarına dönmemiz gereklidir oldu. Yeni dönem, geçmiş dönemin yansıması mı olacak yoksa olmayacak mı bekleyip göreceğiz” diye konuştu. 

  Sağlıkçılar İş Bırakma Eyleminde !

Memura Lojman Talep Ediyoruz!

Alay Hamzaçebi yeni dönemden ve bakanlarda beklentilerini şöyle açıkladı: 2012 yılında haksız hukuksuz bir şekilde 666 sayılı KHK ile kaldırılan asgari ücret tutarında olan, yılda iki kez verilen  ikramiyelerin iadesini, 3600 ek gösterge, SGK tazminatı, uzmanlık sınavı, büyükşehir farkı, kira yardımı ve 3 aylık açıklanan 27 liradan 57 liraya brütte yükseltilen fazla mesai ücretlerinin net 100 TL olmasını talep ettiklerini belirterek şunları söyledi: “İstanbul’da çalışan bir SGK memurunun maaşı 11 bin 313 TL’dir. Bir devlet memurunun ödeyeceği ev kirası maaşının yüzde 25’ini geçmemelidir. Bu maaşla İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde yaşamak artık mümkün değildir. Büyükşehirler için acil kira desteği bekliyoruz. Bunun yanında ayrıca bu konuda çözüm önerimizde lojman uygulamasına dönülmesidir. AVM ve benzeri projeler yapılmaktan vazgeçilip, araziler TOKİ marifetiyle memurlar için lojmanlar yapılması için değerlendirilmelidir.”

Memur Olmanın Bir Cazibesi Kalmadı!

Kamu İşçileri toplu iş sözleşmesi, kamu işçilerine seçim öncesi verilen zam ile ilgili konuşan Hamzaçebi, “Şu anda kamu işçisi bir müdür veya bir mühendis aynı konumdaki bir memurdan daha fazla maaş almaya başladı. İkinci altı ayda kamu işçilerine yüzde 15 zam da olacak. Memur maaşı ve kamu işçisi maaşı arasındaki dengesizliğin düzeltilmesini talep ediyoruz. Günümüzde memuriyet dip noktasındadır. SGK çalışanları için eski Bakan Vedat Bilgin ikramiye sözü vermişti. Verilen sözlerin yeni dönemde tutulmasını bekliyoruz” dedi.

büroiş 6 nisan

SGK Memuruna Fazla Mesai Ücretine Devam Edilmelidir!

Seçim öncesinde Sosyal Güvenlik Kurumu’nda EYT mesaisinde olan memurlar iş yükü ve ek mesai nedeniyle eylemler gerçekleştirdi. Bağlı bulundukları sendikaların eylemlerine katılan memurlardan kimi açığa alındı, kiminin görev yerleri değiştirildi. Büro-İş Sendikası, Çalışma Bakanlığı önünde ‘en düşük memur maaşı 20 Bin TL’ açıklamasının ardından bordrolu eylem düzenlendi. Alay Hamzaçebi’ye SGK’da son durumu sorduk, EYT işlemlerinde yaşanan gecikmeler hakkında bilgi aldık. 

  Yaz Aylarında Çocuklar İçin 10 Beslenme Önerisi

Mart ayı sonunda EYT’li vatandaşların emeklilik işlemlerinde hızlanma sağlanması amacıyla SGK Başkanlığında 657 Sayılı Kanuna tabi personele 1 Nisan-30 Haziran 2023 tarihleri arasında 3 ay süreli olarak ayda 100 saati ve 2023 yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 10 katını aşmamak kaydıyla fazla çalışma ücreti verilmesi kararı verilmişti. 3 aylık süreç 30 Haziran’da doluyor. Hamzaçebi şöyle açıklama yaptı: “SGK’da EYT’den kaynaklı hala iş yoğunluğu hala var. Gecikmeler devam ediyor çünkü başvurular durmuyor, birbirinin peşi sıra geliyor. Mart ayında gerçekleştirilen başvurularda yaşanan problemler hemen hemen çözüldü. Nisan ayı başvuruları var. Arkasından gelen başvurular var. Bu ay ya da önümüzdeki ay biriken başvuruların bitmesi çok zor. SGK memurlarına 3 aylık ek mesai ücreti verilmişti, yine yeniden mesai ücreti verilmesi gerekmektedir çünkü SGK memurları fazla mesaiye devam ediyor.” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)