Beyin Sağlığınızı Korumak İçin Bu 8 Öneriyi Dikkate Alın!

Beyin Sağlığınızı Korumak İçin Bu 8 Öneriyi Dikkate Alın!

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Yüksel Dede, beyin sağlığınızı korumak için öneriler sundu.

Hem bilişsel hem de fiziksel işlevlerimizi en iyi şekilde gerçekleştirmek için beyin sağlığının mutlaka korunması gerekiyor. Üstelik yaşam kalitenizin artırılması için de bu konunun son derece önemli olduğuna dikkat çeken Nöroloji Uzmanı Dr. Yüksel Dede, “Aslında genel sağlığımızı korumamıza yönelik yaptığımız her şey aynı zamanda beyin sağlığımızı korumamıza da yardımcı olur” açıklamasında bulundu.

Beyin sağlığınız; yaşam tarzınız, alışkanlıklarınız ve günlük etkinliklerinizle güçlü ilişkisi olan bir durum. Dolayısıyla günlük yaşamınızda yapacağınız küçük değişikliklerin beyin sağlığınızı korumanıza katkı sağlayacağının altını çizen Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Yüksel Dede, “Dünya Beyin Günü”nde bu konuda yapabilecekleriniz konusunda önerilerde bulundu.

Bilişsel ve fiziksel işlevlerinizi sorunsuz yerine getirebilmenin yanında hayat kalitenizi de yükseltmek için sağlıklı bir beyne sahip olmanız gerektiğine işaret eden Uzm. Dr. Dede, günlük yaşamınızda beslenmeden uyku düzenine, egzersiz alışkanlığından stresi kontrol edebilme becerinize kadar pek çok unsurun beyin sağlığı ile birebir ilişkili olduğundan bahsetti.

Beyninizi Korumak İçin Bu 8 Öneriyi Dikkate Alın!
Beyninizi Korumak İçin Bu 8 Öneriyi Dikkate Alın!

Akdeniz Tipi Beslenin

Sağlığınızın temelini oluşturan en önemli unsurlardan biri olan beslenmenin beyin sağlığı için de olmazsa olmazların başında geldiğini belirten Uzm. Dr. Dede, özellikle ‘Akdeniz tipi’ beslenmenin beyin sağlığını korumaya yönelik etkisinin bilimsel olarak da kanıtlandığını ifade etti. Uzm. Dr. Dede, liften zengin meyve ve sebzenin bol tüketilmesi, tam tahıl, kuruyemiş ve protein kaynaklarının dengeli kullanılması, Omega 3 yağ asitlerinden zengin balık, ceviz, keten tohumu gibi besinlerin günlük beslenme düzeninde mutlaka bulunması gerektiğini vurguladı.

Aktif Bir Hayat Sürün

Düzenli egzersiz yapmanın ve fiziksel açıdan aktif bir hayat sürmenin beyin sağlığına olumlu etki sağladığına değinen Uzm. Dr. Dede, “Egzersiz sırasında kan dolaşımı artar, beyne daha fazla oksijen taşınır. Aynı zamanda egzersiz yapmak stresin de azalmasına katkı sağlar. Bu nedenle hangi yaşta olursanız olun mutlaka kendinize uygun bir egzersizi hayatınıza alın. Yürüyüş, koşu, pilates ya da farklı bir egzersiz. Önemli olan nokta bunu düzenli hale getirebilmektir.” şeklinde konuştu.

  Bunlar Cildi Olumsuz Etkiliyor !

Günde Mutlaka 7 Saat Uyuyun

Bedenin uykuyla kendini yenileyip dinlendirebildiğini hatırlatan Uzm. Dr. Dede, kaliteli ve yeterli bir uykunun beyin sağlığı için olmazsa olmaz bir unsur olduğunu belirtti. “Günde en az 7 saat uyku uyumak beynin onarım ve dinlenme süreci için gereklidir. Daha kaliteli bir uyku için öğleden sonra kafein tüketilmemeli, uykudan önce ağır yemekler yememeye çalışılmalı, belirli bir uyku düzeni oluşturulmalı ve karanlık, sessiz, uygun sıcaklıkta iyi bir uyku ortamı sağlanmalıdır.” kaydetti.

Beyninizi Korumak İçin Bu 8 Öneriyi Dikkate Alın!
Beyninizi Korumak İçin Bu 8 Öneriyi Dikkate Alın!

Stresinizi Kontrol Etmeye Çalışın

Beyin sağlığı için yapılması gerekenlerle birlikte yapılmaması gerekenlerin de bulunduğunu ve bunların başında da stresin geldiğini dile getiren Dr. Dede, “Kronik stresin beyin sağlığını olumsuz etkilediği biliniyor. Bu önlemek için yoga, meditasyon, nefes egzersizleri gibi stresle başa çıkma yöntemlerini kullanmak, hobilere vakit ayırmak, doğada vakit geçirmek faydalı olacaktır.” önerisini sundu.

Sosyalleşin ve Beyninizi Zinde Tutacak Aktiviteler Yapın

Beynin sürekli aktif tutulmasının ve bunu sağlarken de keyif verici, stres azaltıcı aktivitelere yönelmenin her yaşta pozitif etkileri olacağını belirten Dr. Yüksel Dede, “Beyni zinde tutmak için düzenli olarak zihinsel aktivite yapmak önemlidir. Yeni bir dil öğrenme, kitap okuma, bulmaca çözme, satranç oynama, yeni beceriler edinme gibi zihinsel aktiviteler beyin sağlığına büyük katkı sağlar.” şeklinde tavsiyelerde bulundu.

Bununla birlikte sosyal bir hayat sürmenin sosyalleşmenin ve farklı insanlarla etkileşimde bulunmanın de sağlıklı bir beyin için önemli bir unsur olduğunu ifade eden Dr. Dede, sözlerine şöyle devam etti: “Sosyal etkileşimde bulunmanın, aile ve arkadaşlarla vakit geçirmenin, beyin sağlığını olumlu yönde etkilediği bilinmektedir. Bu nedenle her yaş dönemindeki ama özellikle ileri yaştaki kişilerin yalnız kalmamalarını, farklı ortamlara girmelerini ve beyinlerini aktif tutacak çalışmalarda bulunmalarını tavsiye ediyoruz.”

  Mindfulness: Uyanış ve Farkındalık Çağrısı
Beyin Sağlığınızı Korumak İçin Bu 8 Öneriyi Dikkate Alın!
Beyin Sağlığınızı Korumak İçin Bu 8 Öneriyi Dikkate Alın!

Beyin Sağlığınız İçin Sigara ve Alkolden Uzak Durun

Sadece beyin sağlığı değil genel sağlığın korunması için de sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerden uzak durmak gerektiğini hatırlatan Dr. Dede, “Bu maddelerin kalp ve damar sağlığına olumsuz etkilerinin yanı sıra kaliteli bir uykunun sağlanmasına ve beynin bilişsel fonksiyonlarına da olumsuz etkileri biliniyor. Bu nedenle bu alışkanlıklar varsa geç kaldım diye düşünmeden hemen bırakılmalı.” vurguladı.

Kafa Travmalarına Karşı Kendinizi Koruyun

Son derece önemli olmakla birlikte zaman zaman gözden kaçan bir durum olan kafa travmalarının da beyin sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken bir konu olduğunu dile getiren Dr. Dede, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu noktada özellikle travmaya mahal verebilecek sporları yaparken gerekli önlemlerin alınması önemli. Gerekli ve doğru ekipmanların kullanılması ve emniyetin sağlanması her yaştaki kişilerin için mutlaka alınması gereken önlemler arasında yer alıyor.”

Beyninizi Korumak İçin Bu 8 Öneriyi Dikkate Alın!
Beyninizi Korumak İçin Bu 8 Öneriyi Dikkate Alın!

Kronik Hastalıklarınız İçin Düzenli Kontrollerini İhmal Etmeyin

Beyin sağlığının genel vücut sağlığı ile çok yakın ilişkide olduğunu ve genel sağlığın iyi ya da kötü olmasının beyni birebir etkilediğinin altını çizen Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Yüksel Dede, özelikle kronik hastalıkları olan kişilerin sağlık muayenelerini düzenli olarak yaptırmaları gerektiğini belirtti. Dr. Dede, “Diyabet, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği gibi kronik hastalıklar kalp ve damar sağlığının yanı sıra beyin sağlığı üzerinde de etkili olabilir. Bu nedenle kronik hastalıkların kontrol altında tutulması gerekir. Aynı zamanda genel sağlığın kontrolü ve potansiyel sorunların çözümü için de düzenli hekim kontrolleri sağlanmalıdır.” ifadelerine yer verdi. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)