Çocuklarda İdrar Tutma Hastalığı Nedir ?

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Çocuklarda idrar tutma hastalığı hakkında bilgi veren uzmanlar, idrar tutmanın farklı rahatsızlıklara yol açabileceğini söyledi.

İdrar Tutma, İdrar Enfeksiyonuna Neden Olabilir

İdrar tutma alışkanlığı hastalıklara neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonları, çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en yaygın ateşli hastalıklardan biridir. Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Neşe Bıyıklı’ya göre, idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık, idrar tutma, işeme bozuklukları veya üriner sistemle ilgili sorunlar gibi nedenlerle meydana gelebilir. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ateş, kusma, karın ağrısı, idrar kaçırma, yanma hissi, bebeklerde idrar yaparken ağlama, idrar renginde ve kokusunda değişiklik, halsizlik ve bebeklerde kilo alımında azalma içerebilir. Doç. Dr. Neşe Bıyıklı, çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarından korunmanın yollarını da paylaştı. İdrar yolu enfeksiyonları antibiyotik tedavisi gerektirir. Tedavi, mikroorganizmanın türüne ve çocuğun klinik durumuna bağlı olarak şurup veya iğne şeklinde olabilir. Tedavi süresi boyunca ilaçların doktorun belirlediği şekilde kullanılması önemlidir. Çocuklar, kendilerini iyi hissetmeye başladıkça tedaviyi erken sonlandırmamalıdır, çünkü enfeksiyon tekrarlayabilir. Ayrıca bol su içmek, idrar akışını artırarak tedaviye yardımcı olur.

İdrar Enfeksiyonundan Korunmak İçin Bol Sıvı Tüketimi Önemli

Kesin teşhis için bir idrar örneği gereklidir. Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Neşe Bıyıklı, çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu şüphesi varsa, uygun koşullarda alınmış bir idrar örneğinin kesin teşhis için gerekliliğine vurgu yapmıştır. İdrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için hijyen ve bol su içmek önemlidir. Bol su içmek idrar akışını artırır ve idrar torbasının düzenli olarak boşaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca hijyen konusuna da dikkat etmek önemlidir. Özellikle kız çocuklarında tuvalet temizliği önemlidir. Pamuklu ve rahat çamaşırlar giyilmesi, işemenin ertelenmemesi önerilen hijyen uygulamalarındandır. Eğer enfeksiyon tekrarlayan bir sorunsa, böbreklerde olası sorunları incelemek önemlidir. İdrar yolu enfeksiyonu, çocuklarda yüzde 50 ile 70 oranında tekrarlayabilir. Bu nedenle bu tekrarlayan enfeksiyonları izlemek ve gerekirse böbreklerde yapısal sorunları tespit etmek önemlidir. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

  Büro-İş’ten Memur Maaş Zammı Tepkisi: Yeni Açlık Sınırı 22 Bin TL!