Elektrikli Skuter Güvenli Mi ?

Elektrikli Skuter Güvenli Mi ?

İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, elektrikli skuter kullanıcılarının güvenliğiyle ilgili düzenlemeler içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sunarken, denetimsel sorunları Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na sordu.

DEVA Partisi İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, 18 yaşını doldurmayan elektrikli skuter kullanıcılarının güvenliğiyle ilgili düzenlemeler içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Bu kapsamda Karayolları Trafik Kanunu’nun 66. maddesine bir fırka eklenmesini talep eden Milletvekili Ösen, 18 yaşını doldurmayan elektrikli skuter kullanıcılarının yalnızca bisiklet yolunu kullanmalarını ve kask gibi koruyucu ekipman takmalarını meclis gündemine getirdi.

“Sürücü ehliyeti alma çağı gelmemiş çocukların korunma ekipmanları olmadan elektrikli skuter kullanmaları aileleri tedirgin etmektedir”

Milletvekili Ösen, kanun teklifinin gerekçesinde elektrikli skuter kullanımında yaşanan denetim ve güvenlik sorunlarına işaret etti: “Şehirlerde kullanımı yaygınlaşan elektrikli skuter, trafik ve park sorununa bir çözüm olarak çevreci bir alternatif olarak görülmektedir. Bununla birlikte elektrikli skuter kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak denetiminin güçleşmesi, skuter kullanıcılarının kuralları ihlal etmesine neden olmakta ve bu ihlaller, kimi zaman yaralanmalı-ölümlü kazalara yol açmakta, kimi zamansa trafik güvenliğini tehlikeye atmaktadır.”

Skuter Yasal Düzenlemeleri Yetersiz

Gerekçede, yasal düzenlemelerin yetersiz olduğuna değinilerek şu ifadelere yer verildi:

“Elektrikli Skuter Yönetmeliği’nde genel kullanımla ilgili sınırlar getirilse de kamuoyunda bu kuralların denetiminin yaygınlaşmasıyla ilgili eleştiriler bulunmaktadır. Özellikle 2 kişi binilmesi, eşya taşınması, hız sınırının aşılması, 18 yaş altı çocukların hiçbir koruyucu önlem almadan kullanması, kaldırımların işgal edilmesi yaygın eleştiriler arasındadır. Elektrikli skuter kullanımı ve denetimiyle ilgili yönetmeliğin ve düzenlemelerin yetersiz kalması, vatandaşlarımızın can güvenliği açısından bir risk unsuru oluşmasına neden olmuştur. Sürücü ehliyeti alma çağı gelmemiş 18 yaş altı çocukların otoyol, cadde, sokak gibi noktalarda korunma ekipmanları olmadan elektrikli skuter kullanımı öncelikle aileleri tedirgin etmekte ve ardından toplumun trafik güvenliğini riske atmaktadır.”

  SES'ten Katledilen Fizyoterapi Teknikeri Burcu Demir İçin Adalet Çağrısı!

Kask ve koruyucu ekipman zorunlu hale getirilecek

TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifinin kabul edilmesi halinde 18 yaşından küçük elektrikli skuter sürücülerinin kask ve koruyucu ekipman takmaları ve bisiklet yolunu kullanmaları zorunlu hale getirilecek.

Denetim sorunu gündeme getirildi

İzmir Milletvekili Ösen, elektrikli skuter kullanıcılarının denetimiyle ilgili sorularını ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’na yöneltti. Meclise sunulan soru önergesinde şu sorular yer aldı:

  1. Elektrikli Skuter kullanıcılarına son 3 yılda kesilen cezaların sayısı kaçtır? Skuter kullanıcılarının en çok ihlal ettiği kurallar hangileridir?
  2. Skuter kullanıcılarının son 3 yılda karıştığı ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının sayısı kaçtır? Bu kazalarda kaç skuter kullanıcısı, kaç yaya ve araç sürücüsü zarar görmüştür?
  3. Elektrikli skuter sürücülerinin günlük rutin denetimleri düzenli şekilde yapılmakta mıdır?
  4. Elektrikli skuter kullanımında kurallara uyulmasını teşvik etmek için caydırıcı cezalar konulması konusunda bir girişimde bulunulmuş mudur? (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)