Kızılay Başkanı ‘Kan Çıkmazı’nı Deprem, Ramazan ve Kış Şartlarına Bağladı!

Kızılay’ın kan çıkmazına ilişkin Başkanı Dr. Kerem Kınık’tan açıklama geldi. Kızılay’ın asgari kan stoklarının altına düşmesi ile ilgili Kerem Kınık sosyal medyadan paylaşımda bulundu. Kınık, Gaziantep Kan Bağış Merkezi’nde kan verirken videosunu yayımladı. Kerem Kınık, kan bağışlarındaki düşüşe gerekçe olarak kış ayları olmasını, Ramazan olmasını gösterdi. 

Erkeklerin yılda 4, kadınların ise yılda 3 kez kan verebilecekleri bilgisini söyleyen Kınık, vatandaşların kan vermeye davet ederek Kınık şöyle konuştu: “Her yıl yaklaşık 3 milyon ünite kan almak zorundayız. Bunu üç parçaya ayırırsak 9 milyon ünitemizi 1500 hastaneye ve yaklaşık 6,5 milyon hastaya ulaştırmak zorundayız. Ve bunu 365 gün yapmak zorundayız. Zaman zaman kış şartları, Ramazan, yaz tatilleri gibi nedenlerle bağışlarımızda düşme olabiliyor. Özellikle afet sonrası 11 ilimizde kan bağışı yapılamamasından dolayı 70 ilimiz bu bölgenin gücünü de sırtlandı. Yurt genelinde gerek afette yaralanan vatandaşlarımız, gerekse de mevsimsel nedenlerle artan ameliyatlar ve kan sarfiyatı nedeniyle hastalarımızın ihtiyaç duyduğu kan talebi arttı. Bugün asgari stok seviyemizin altına düştüğümüz için bir alarm verdik. Ve bütün yurttaşlarımızı kan bağışına davet ettik. Bizde afet bölgesindeydik. En yakın açık olan Gaziantep Bağış Merkezi’mizde arkadaşlarımızla beraber kan bağışında bulunuyoruz. Kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır. Erkekler yılda 4 kere, kadınlar yılda 3 defa kan verebilirler.” 

Hasta yakını Yorum Yaptı: Kızılay’dan Kan Gelmeyince Ameliyat İptal Oldu

Kınık’ın Sosyal medya Paylaşımına yorum yapanlar arasında bulunan bir hasta yakını amcasının Perşembe günü, Siyami Ersek’te aort anevrizması ameliyatının Kızılay’dan kan gelmeyince iptal edildiğini yazdı. Hasta yakını doktorumuz hayatımda ilk defa karşılaştım dedi. Şimdi evde haber bekliyoruz. Bu sürede bir şey olursa sorumlusu Kızılay’dır dedi. 

Kızılay’ı Yıpratamazsınız!

Bir başka yorumda ise, kan verirken fotoğrafını paylaşan E.K. adlı vatandaş “155 yıllık Kızılayı kan bile vermem diyerek yıpratamazsınız fakat 13.000 ünite kan bileşenine, 1.100 hastanede ihtiyaç duyan binlerce hastamızı zora sokuşunuzla onların hayatlarını tehlikeye atar ve üzersiniz. Kan bağışı milli bir sorumluluktur. Sıramız gelince bekleyemeyiz” cümlelerini yazdı. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

  MEB Bakanı Yusuf Tekin’den Gündem Olacak Açıklamalar Geldi !