Bakan Tekin, “Özel Eğitimde Dünyaya Örnek Olacak Bir Sistemimiz Var”

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, özel eğitimde dünyaya örnek olacak bir sistem uyguladıklarını söyledi. 

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, özel eğitimde dünyaya örnek olacak bir sistem uyguladıklarını söyledi.

Kâğıthane’de, Avrupa Konutları Çamlıvadi İlkokulu ile Çamlıvadi Özel Eğitim Uygulama Okulu’nun coşkulu açılış töreni İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başladı. Törenin açılışında öğrencilerin yer aldığı tanıtım videosu izlendi. Eğitim Bakanı, törende yaptığı konuşmasında Cumhuriyet Bayramı’nın tüm ülke genelinde büyük bir coşkuyla kutlandığını ve okullarda birçok etkinliğin düzenlendiğini vurguladı. Özel eğitimde sadece hayırseverlerin katkılarıyla inşa edilen okulların açılış törenine katıldığını belirten Bakan Tekin, eğitime destek veren hayırseverler ve yerel yönetimlere teşekkür etti.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, özel eğitimde dünyaya örnek olacak bir sistem uyguladıklarını söyledi. 
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, özel eğitimde dünyaya örnek olacak bir sistem uyguladıklarını söyledi.

Dünyaya Örnek Gösterilecek Bir Skala

Bakan Tekin, konuşmasını şöyle sürdürdü:”Türkiye Cumhuriyeti Devleti sosyal bir devlet. Sayın Cumhurbaşkanımız da özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımızı çok ciddi şekilde önemsiyor ve bize bu konuda sürekli özel çocuklarımızla, özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımızla ilgilenmemiz konusunda talimatları var. Bizim de bu konuda şu türden farklı uygulamalarımız var. Bir, okul kaynaştırma eğitimi dediğimiz normal sınıflarda tanısı konulmuş çocuklarımızı kaynaştırma sınıflarına alıyoruz. İki, bazı okullarda özel eğitim sınıfları oluşturuyoruz. Üç, özel eğitim okulları açıyoruz, bugün burada açılışını yapacağımız gibi. Dört, evde eğitim veriyoruz ihtiyacı olan bazı çocuklara. Beşincisi, hastanede eğitim veriyoruz. Bu özel eğitim anlamında bence dünyaya örnek gösterilecek bir skala. Her kademedeki çocuğa bu tür hizmetlerimizi veriyoruz.”
 Okul yerlerinin belirlenmesi konusunda belediyelerle işbirliği yapmanın önemine değinen Bakan Tekin, belediyelerle yaşadıkları problemlere dikkat çekti. Aynı zamanda eğitim öğretim sürecine destek olan belediyelere de ayrıca teşekkür etti.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Sosyal Bir Devlettir

Bakan Tekin, son 20 yıl içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan ve cumhurbaşkanı olarak Türkiye’nin eğitim altyapısını büyük ölçüde artırdığını açıkladı. 21 yıl önce Türkiye genelinde 360 bin derslik bulunurken şu anda özel dersliklerle birlikte toplam 742 bin derslik olduğunu ve öğretmen sayısının da arttığını belirtti. Bakan Tekin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sosyal bir devlet olduğunu vurgulayarak özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar için çeşitli uygulamaları anlattı. Bu uygulamalar arasında normal sınıflarda eğitim alan tanısı konulmuş çocukların kaynaştırıldığı sınıflar, özel eğitim sınıfları, özel eğitim okulları, evde eğitim ve hastanede eğitim verme gibi hizmetler bulunuyor. Özel eğitimde uygulama okulu sayısının 1.076 olduğunu ve bu okullarda 35 bin öğrencinin eğitim gördüğünü açıkladı. Ayrıca, Türkiye’nin özel eğitim alanında dünya genelinde örnek gösterilebilecek çalışmalar yaptığını vurguladı. Törenin ardından, okulun açılışı kurdele kesilerek gerçekleştirildi. Bakan Tekin, açılış sonrasında okuldaki sınıfları gezdi ve öğretmenlerle buluştu. Açılış törenine İl Millî Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, okulu yaptıran hayırsever iş insanı Süleyman Çetinsaya ve vatandaşlar da katıldı. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

  Eğitim-Sen: Seçim Atmosferiyle Gerçek Dışı Bilgiler Veriliyor!