Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’e Sendikalardan Sert Tepki !

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in memurlar hakkında açıklamalarına tepki yağıyor.

Büro Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (BÜRO-İŞ) Merkez Yönetim Kurulu, Bakan Vedat Bilgin’in açıklamaları hakkında,”Biz gerçekleri açıklamaktan yorulduk, hükümet yetkilileri bizlerle dalga geçmekten yorulmadı” dedi.

Bakan Bilgin’e Çağrı ; “Kamu Çalışanları Arasında Ayrım Yapmaktan Vazgeçin”

Sayın Bakan TV’de Bu İfadeleri Kullandı, “Sayın Bakan İş Barışını Bozacak Açıklamalarınızdan Vazgeçin”

BÜRO – İş Merkez Yönetimi Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Sayın Bakanın kamuoyunun gözünün önünde bu yaptıklarına akıl sır erdiremiyoruz. ‘Memurların çalışmaları başka, sosyal şartları başka. Memurların günlük ücretlerine yansıyan çeşitli kalemler var. ‘Sayın Bakan Vedat Bilgin katıldığı bir televizyon kanalında noktasına virgülüne dokunmadan bu ifadeleri kullandı. 1 değil 2 değil bu kaçıncı sayın Bakan ? Kamu çalışanları arasında yaptığınız ayrımdan, iş barışını bozacak açıklamalarınızdan bir an önce vazgeçin”
Açıklamada düşük olan memur maaşlarına da değinen sendika yetkilileri, şunları söyledi, “Biz size kamu çalışanlarının çalışma şartlarını tekrar tekrar hatırlatalım ki siz de artık suç işlemeyi bırakın. Bir seçim vaadi olarak öne aldığınız büyükşehir yardımının neden gerekli olduğunu biliyor musunuz? Ortalama 11.500 tl maaş alan memur, yine ortalama 10.000 tl kira ödemek zorunda.  Açıklamalarınızda çeşitli kalemler diye bahsettiğiniz şeyi size hatırlatalım: Giyim Yardımı: Yıllık 50 TL, Çocuk Yardımı: Aylık 216 TL Ödemeniz gereken başka kalemler var da ödemiyorsanız eğer, suç işliyorsunuz. 

Nasıl, çok farklı değil mi çalışma koşullarımız?

Kredi ve borçlarla yaşamını idame ettirmeye çalışan memurun sizin ‘jestinize’ ihtiyacı yok.
Biz Memur geçinemiyor dedikçe, siz işçi ve memur kıyası yapıyorsunuz!
Biz kiralarımızı ödeyemiyoruz dedikçe, siz “farklı ödeme kalemleri var” diyerek gerçekle uzaktan yakından alakası olmayan açıklamalar yapıyorsunuz.  Ülkeyi asgari ücretliler cennetine çevirdiniz, bunun neresi ile övünüyorsunuz ? Ne işçi geçinebiliyor bu ülkede, ne memur. Gerçeklerin üzerini örtmek için boşuna çaba harcamayın. Bu ülkede yaşanılabilir bir ücreti, işçi de hakkediyor memur da! Gücümüz birliğimizden geliyor bizim. O kadar kolay değil aramıza nifak tohumları serpmeniz. Her konuşmanız bir gaf, her konuşmanız bir soruna sebep oluyor. Asgari ücrete zam yaparsak patronlar ne olacakmış ? Asgari ücretliyi, memurunuzu, işçinizi kurtardınız da düşünme sırası şimdi patronlaranıza mı geldi ? Sayın Bakan, daha önce kamuda en düşük memur maaşı 20 bin demiştiniz, sizden sonra da Sn. Cumhurbaşkanı 25 bin diye artırmıştı. Sizin bu açıklamanızdan sonra 31.03.2023 tarihinde Bakanlığınızın önüne geldik, açıklamamızı yaptık. Üzerinden bir ay geçmedi şimdi de memurların çeşitli kalemleri var, diye açıklamanız. Yurttaşlara hizmet verirken kullandığımız siyah, mavi, kırmızı kalemlerimiz var bizim, başka da kalem yok bizde!” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

  Deprem Kentlerinde Bayramın Adı Yok! (Özel Haber)