Hatay İl Sağlık Müdürü Hakkında Yakalama Kararı

MUSTAFA HAMBOLAT

Kahramanmaraş depremlerinde Hatay’da yıkılan, 72’den fazla kişiye mezar olan, Hatay Eğitim Araştırma Hastanesi Ek Binası hakkında açılan savcılık soruşturması kapsamında Hatay İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat hakkında yakalama kararı verildi.

Başhekim Prof.Dr. Yunus Doğramacı Hakkında Yakalama Kararı

Hastane ek bina enkazında hemşire eşi Asiye Gül’ü kaybeden, depremzede Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Federasyonu (BASK) ve Birlik Sağlık-Sen Hatay Temsilcisi Depremzede Abdullah Gül’ün Mart ayında Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’na, eski Başhekim Yunus Doğramacı ve ve Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat’ın ve tüm sorumluların yıkılan eğitim araştırma hastanesi ek binası ile ilgili açılan soruşturma kapsamında ifadelerine başvurulması talebi kabul edildi.  Başvuru kapsamında İl Sağlık Müdürü Hambolat hakkında şüpheli sıfatıyla bilgisine başvurulmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığınca yakalama kararı çıkartıldığı bilgisine ulaşıldı. Ayrıca hastanenin eski Başhekimi Prof. Dr. Yunus Doğramacı ve hastane müteahhiti Nihat Kılıçlar hakkında da başsavcılığın yakalama kararı verdiği edinilen bilgiler arasında yer aldı. 6 şubat Depremleri’nde 11 ilde büyük yıkımlar ve can kayıpları yaşandı. Depremlerden etkilenen iller arasında sağlık tesisleri anlamında en büyük yıkım ve hasar Hatay’da gerçekleşti.  Hatay Eğitim Araştırma Hastanesi ek binası ve İskenderun Devlet Hastanesi A Blok (eski SSK) depreme dayanıksız belgeleri bulunmasına rağmen hizmete devam etmiş ve depremlerde yıkılmıştı. Yıkılan hastanelerle ilgili Hatay Eğitim Araştırma Hastanesi eski Başhekimi Prof. Dr. Yunus Doğramacı’nın Gazeteci Yazar İsmail Saymaz’a açıklamalarının ardından, BASK ve Birlik Sağlık-Sen Hatay Temsilcisi Depremzede Abdullah Gül, Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe vermişti. Gül başvurusunda eski Başhekim Doğramacı’nın ve Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat’ın yıkılan hastane ile ilgili açılan soruşturma kapsamında ifadelerine başvurulması talebinde bulunarak, soruşturmaya müdahil olmuştu.

Savcılık 3 Kişi Hakkında Yakalama Kararı Verdi

Cumhuriyet Başsavcılğı’nın, Gül’ün başvurusu kapsamında Hatay İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat hakkında şüpheli sıfatıyla ifadesinin alınması için yakalama kararı çıkardığı öğrenildi.
Bunun yanında hastanenin eski Başhekimi Prof. Dr. Yunus Doğramacı ve hastane müteahhiti Nihat Kılıçlar hakkında da ifadeleri alınmak üzere şüpheli sıfatıyla yakalama kararı verildiği bilgisine ulaşıldı.

  Timoma Hastalığının Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi