Burdur Devlet Hastanesindeki Diyaliz Skandalında Ne Gizleniyor ?

Burdur Devlet Hastanesindeki Diyaliz Skandalında Ne Gizleniyor ?

Burdur Devlet Hastanesinde yaşanan diyaliz skandalında ikinci hasta kaybedilirken, olay yerine giden CHP Heyeti, “Sağlık Bakanlığı, Burdur Valiliği halktan neyi gizliyor” diye sordu.

Bir kaç ay önce hizmete giren Burdur Devlet Hastanesi Diyaliz Merkezi’nde sabah diyalizinden sonra hastaların bilinç bulanıklığı, kusma şikayeti yaşaması ile başlayan süreç Türkiye’nin gündeminde birinci sıraya yerleşti. 33 hasta hastaneye çağırılırken, 14’ü yoğun bakıma alındı. Ölümle pençeleşen hastalar, yeni açılan hastaneden Antalya, Afyonkarahisar’daki devlet ve üniversite hastanelerine sevk edildi !

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Burdur Valisi Türker Öksüz, Burdur İl Sağlık Müdürlüğü olayın nedeni veya nedenleri hakkında hiçbir açıklama yapmazken, CHP Diyaliz Skandalını incelemek için bir heyet görevlendirdi.
Cumhuriyet Halk Partisi Sağlık Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dr Zeliha Aksaz Şahbaz, Sağlık Komisyonu Sözcüsü CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, CHP Samsun Milletvekili Murat Çan ile olayı incelemek için Burdur’a geldi. Heyet, Burdur ve Antalya’daki hasta yakınları ile görüşmeler yaptı.

Diyaliz Merkezindeki Krizden Bir Gün Önce Hemodiyaliz Ünitesinde Bakım Yapılıyor, Sıvı Arıtma İşlemi Gerçekleşiyor !

Burdur Devlet Hastanesi Diyaliz Merkezinde yaşanan skandal ile ilgili çok ciddi iddiaların olduğunu anlatan Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, “Bu olaylardan bir gün önce hemodiyaliz işlemleri tamamlandıktan sonra Hemodiyaliz Ünitesinde bir bakım yapılıyor. Diyalizdeki sıvılara bir arıtma işlemi gerçekleştiriliyor. Sabahında yapılan işlem sonrasında sabah diyaliz alan hastalarımızda aniden bilinç bulanıklığı, solunum sıkıntısı gibi ağır bir tablo gelişiyor. Hastalar hastaneye geri çağrılıyor. 14’ü entübe edilerek çevre illere sevk ediliyor” dedi.  

Diyaliz Hastası Yakınları ile Görüşmemiz Engellendi !, Valiliğin Tavrını Kınıyorum 

Dr. Şahbaz şunları söyledi, “Afyonkarahisar Devlet Hastanesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesinde hastalarımızı ziyaret etmek için gittik. Oradaki sağlık yöneticileri tarafından hastalarla ilgili hiçbir bilgi verilmedi, hasta yakınları görüşmemiz de engellendi. Burdur’da Sağlık Müdüründen ve Burdur Valisinden randevu istedik. Sayın Vali bir takım bahanelerle kabul etmedi. Biz bu tavrı çok sıkıntılı buluyoruz. Devleti temil eden buradaki görevlilerin mülki amirin böyle elim bir hadise sonrasında ana muhalefet partisinin milletvekilleri ve genel başkan yardımcısına bu konuda bilgi almak isteyen heyete bilgi verilmemesi, görüşmek istememesi, devlet adabıyla bağdaşmayan, demokratik hukuk devleti ile bağdaşmayan bir tavırdır. Bu tavrı kınıyorum. Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde takipteki bir hastamızı kaybettik. Diğer hastalarımızın durumu hakkında Şehir Hastanesi ve Devlet Hastanesindeki hastalarımızın durumları hakkında bilgi aldık. Onların tedavileri devam ediyor, durumları stabil” 

  Sağlık Çalışanları Memur Maaş Zammı Protestosu İçin Bugün İş Bırakıyor!
CHP Heyeti Antalya Eğitim Araştırma ve Antalya Şehir Hastanesi’ndeki diyaliz hastalarının yakınları ile görüştü

Burdur Diyaliz Merkezi ile İlgili Vahim İddialar Var ! Diyaliz Temiz Su Tankına Antifriz mi Karıştı ?

!Tedavinin uygulandığı hastane birkaç aydır kullanımda olan yeni yapılan bir hastane. Burdur Devlet Hastanesi. Bir takım ciddi iddia ve duyumlar var. Diyaliz tedavisinde kullanılan su tanklarına antifriz içinde bulunan etilen alkolün karıştığı yönünde bir takım iddialar var. Bunlar çok vahim iddialar. Böyle bir şey nasıl gerçekleşebilir. Bu hastanede sistemden kaynaklanan bir sorun mu var. Bunlar ciddi soru işaretleri. Biz bunların araştırılmasını ve bu konuda aydınlatıcı bir tahkikatın yapılmasını bekliyoruz! 

Burdur İl Sağlık Müdürlüğü şu ana kadar sadece bu açıklamayı yaptı !

Sağlık Bakanlığı Neyi Gizliyor ?

Sağlık Bakanlığı yetkililerinin bizimle görüşmeyi reddetmeleri ve  şeffaf bir şekilde kamuoyunu aydınlatmaları gerekirken bu şekilde davranmalarının arkasında ne var ? Biz bunu da sorguluyoruz. Neyi saklamaya çalışıyorsunuz ? Neyi gizliyorsunuz ? Kamuoyu adına denetleme yetkisi olan ana muhalefetten neyi saklıyorsunuz bunu bilmek istiyoruz.? Bir kaç ay önce kullanıma giren hastanede böyle bir tablo ile karşılaşmak hastanenen kabülünde, kontrolünde bir hata mı var?” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)