Birlik Sağlık-Sen’den Kızılay Başkanı Kınık’a İstifa Çağrısı!

birlik sağlık sen

Kızılay’a yapılan kan bağışlarında asgari seviyenin altına inilmesi ile ilgili sorun devam ederken, sağlık sendikaları da konuyla ilgili açıklamalar gerçekleştiriyor. Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, Kızılay kan bağışları konusunda açıklama yaptı.

Genel Başkan Ahmet Doğruyol, İzmir’de yaptığı açıklamada Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ı istifaya davet etti. Kızılay’a olan güvensizliğin vatandaşların sağlık durumlarını etkilediğini söyledi. Kızılay ile ilgili açıklamasında Genel Başkan Doğruyol şunları söyledi: “Yaşam için hayati önem taşıyan kan ve son günlerde kan temininde yaşanan sıkıntı yani kırmızı alarm vermektedir. Özellikle 11 ilimizi etkileyen ve 10 binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği deprem felaketinde, kuruluş amacı, insan sağlığını ve hayatını korumak olan, 155 yıllık yardım kuruluşumuz Kızılay’ın, deprem bölgesinde millet enkaz altındayken çadır sattığı haberleriyle başlayan süreç, Kızılay’ın vatandaş gözündeki itibarını yerle bir etmiştir. Maalesef bu süreç, bu gün ameliyat olacak olan, kronik hastalığı olan, kan ihtiyacı olan binlerce vatandaşımızın mağdur olmasını da beraberinde getirmiştir. Bugün kan temininde yaşanan sıkıntının başlıca sebebi, vatandaşlarımızın Kızılay’a olan güveninin ortadan kalkmasıdır. Basında çıkan haberlere göre, vatandaşlarımız enkaz altındayken çadır satan, Kızılay görüntüsü bu milletin hiçbir zaman görmek duymak isteyeceği bir görüntü değildir” dedi. 

Kızılay Ticari Şirket Olamaz

Kızılay’ın bir yardım kuruluşu olduğunu söyleyen Doğruyol, “Kızılay ticari bir şirket olamaz. Olmamalıdır.Vatandaşlarımızın yıllarca fitresini, zekâtını, sadakasını, kurban derisini verdiği Kızılay’ın bugünkü holding görüntüsü milletimizin güvenini bir kez daha yok etmiştir. Vatandaşlarımızın bağışladığı kanı, ayrıştırdıktan sonra maliyetinin kat be kat üzerinde ücret karşılığı satan bir Kızılay yönetimini istemiyoruz. Milletimiz depremin yaralarını sarmak için uğraşırken, 23 Mart tarihinde bir torba kanı 502 TL’den 980 TL’ye çıkarmak ve genel itibarıyla sattığı kanın ücretini SGK’ya yani devlete fatura etmek, ücretini almak vicdansızlıktır” dedi.

  Genç Sağlık Sendikasından Filistin’e Destek Açıklaması 

Hiçbir Bürokratın Koltuğu Vatandaşımızın Hayatından Önemli Değildir!

Doğruyol açıklamalarına şöyle devam etti: “Özellikle vurgulamak istiyoruz ki; hiçbir bürokratın koltuğu, egosu, bir tek vatandaşımızın bile hayatından daha önemli değildir. Bundan dolayıdır ki, Kızılay’a karşı yeniden bir güven ortamının tesis edilmesi için, Kızılay başkanı ve üst yönetimini acilen istifaya davet ediyoruz. Kan acil bir ihtiyaç değil, her zaman olan ihtiyaçtır. Yaşanan kan sıkıntısından dolayı hastanelerimizde ameliyatlar durma noktasına gelmiş ve kan teminine bağımlı olarak yaşayan kronik hastalarımız kana ulaşmakta zorluk çekmektedirler.”

Kan temininde çözüm nasıl olmalıdır?

Yaklaşık 10 yıl önce var olan ve kandaki ranttan dolayı Kızılay’ın tekeline verilen kan temini için genel olarak kapatılan, üniversite ve devlet hastanelerimizdeki kan bankalarının ivedilikle yeniden açılması yönünde çağrıda bulunan Ahmet Doğruyol, “Kan bağışı temini Kızılay’ın tekelinden çıkartılmalıdır. Vatandaş, hastanelerimize kan bağışında bulunabilmeli ve hastasına kan verebilmelidir. Kızılay asli görevi olan yardım kuruluşu görüntüsüne ve işlevine acilen geri dönmelidir. Tüm bu yaşanan olumsuzluklara rağmen, vatandaşımızın sağlığı her şeyden önemlidir diyerek tüm vatandaşlarımıza kan bağışı yapmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)