Birlik Sağlık-Sen’den “1 Günde 4 Şiddet” Açıklaması

Birlik Sağlık-Sen'den "1 Günde 4 Şiddet" Açıklaması

Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, Bafra, Rize, Ağrı ve Fatsa’dan gelen haberlere göre sağlık çalışanlarımıza yönelik şiddet olaylarına dair bir açıklama yayınladı.

Yayınlanan açıklama şu şekilde:

“24 saatte, yani bir tam günde Bafra, Rize, Ağrı ve Fatsa’dan gelen haberlere göre sağlık çalışanlarımıza yönelik şiddet olayları tüm sağlık çalışanlarımızı derinden üzmüştür. Bir günde yaşanan şiddet olayları olayın vahametini ortaya koymaktadır. Gün geçmesin ki bir sağlık çalışanımız hasta ve hasta yakınları tarafından şiddete, küfre, hakarete maruz kalmasın. Ülkemizin her bir köşesinde, her gün onlarca sağlık çalışanımız hasta, hasta yakınları tarafından sözlü ve fiziki şiddete maruz kalmaktadır. 24 saatte yaşanan 4 şiddet olayı buz dağının görünen yüzüdür. Sağlık çalışanlarımız hakaret, küfür, tehdit gibi sözlü şiddete hemen her gün maruz kalmakta, kendilerine yapılan fiziki şiddette de yalnız bırakılmakta ve haklarını aramakta zorlanmaktadırlar. Maalesef son yıllarda uygulanan sağlık politikaları vatandaşlarımızla sağlık çalışanlarımızı karşı karşıya getirmiştir.

Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol: "Vatandaş Haklıdır Görüntüsü Sağlıkta Şiddeti Zirve Yaptırmıştır"
Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol: “Vatandaş Haklıdır Görüntüsü Sağlıkta Şiddeti Zirve Yaptırmıştır”

Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol: “Vatandaş Haklıdır Görüntüsü Sağlıkta Şiddeti Zirve Yaptırmıştır”

Şiddetin bu kadar çok artmasında en tepede bulunan makam sahiplerinin, sağlık personeline karşı kullandığı olumsuz ifadeler, sağlık personellerinin vatandaşın emrinde, vatandaşın hizmetkârı, her ne sebeple olursa olsun vatandaş haklıdır görüntüsü vermesi sağlıkta şiddeti zirve yaptırmıştır. Olay öyle bir noktaya gelmiştir ki; bir caminin imamı hutbede “Öldürmez misin sen? Dövmez misin? Sövmez misin?” ifadelerini kullanabilmekte, sokaktaki vatandaşa uzatılan mikrofona vatandaş ” Şu an doktor beğenmiyoruz. Doktor dövüyoruz” diyebilecek kadar, pervasızlaşabilmektedir. Sağlık çalışanlarımızın hemen her gün yaşadığı sıradanlaşan şiddet olaylarına Samsun’un Bafra İlçe Devlet Hastanesinde bir emekli memurun uzman doktora ateş etmesi, Rize devlet Hastanesi Acil Servisinde çıkan silahlı çatışma, Ağrı ilimizde bir ASM’de aile hekimine yapılan fiziksel şiddet, Fatsa Devlet hastanesinde bir uzman doktorumuzun darp edilmesi ve tüm bunların 24 saat içerisinde gerçekleşmesi çok üzücüdür. Şiddete uğrayan arkadaşlarımıza acil şifalar dileyerek, sağlıkta şiddeti önlemek için göstermelik değil, etkin tedbirler acilen alınmalıdır.”
  2024 Tarihteki En Sıcak Yıl Olabilir!