Alanya’da ASM’de Cinayet: Kadın Doktor Eşi Tarafından Öldürüldü!

melek bagce

Türkiye’de kadın katliamlarına bir yenisi daha eklendi. Bu kez katledilen aynı zamanda kamuda görevli bir aile hekimiydi. Antalya’nın Alanya İlçesi’nde Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Dr. Melek Bağce adlı aile hekimi, görevli olduğu ASM’de boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından öldürüldü. Yaşanan olay ile ilgili Bilim Sağlık Haber Ajansı (BSHA) TTB) AHEK Üyesi ve SES Antalya Şubesi Eş Başkanı Dr. Kaan Taşer’den bilgi aldı. Dr. Taşer, yaşanan olayın bir ASM’de gerçekleştiğinin altını çizerek şunları söyledi: “ASM’lerde görevli kamu çalışanları olarak can güvenliğimizin sağlanması devletin sorumluluğundadır. Yaşanan olay sonrasında ASM’deki çalışanların travmaları gözardı edilmiş, idari izinli sayılmamışlardır. Bu yaşanan olay bir kadın ve hekim cinayeti olmasının yanında aynı zamanda bir iş yeri cinayetidir” dedi. 

ASM’de Bıçakla Cinayet İşledi, Silahla Kendini Vurdu!

Alanya 5’nolu Damlataş Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Aile Hekimi Dr. Melek Bağce boşanma aşamasında olduğu eşi röntgen teknisyeni Mustafa Bağce tarafından görevli olduğu ASM’de öldürüldü. İstanbul’da bir hastanede görevli olduğu öğrenilen eş, Aile Hekimi Melek Bağce’yi rehin alarak görevli olduğu ASM’de bıçakla öldürdükten sonra silahla kendi hayatına son verdi. Hekim ve kadın cinayetlerine bir yenisi daha eklenirken ASM’lerin sağlıkta şiddete karşı korunmasızlığı da bir kez daha ortaya çıktı. Aile Hekimi Dr. Melek Bağce’nin, Antalya Tabip Odası tarafından yarın saat 12.30’da 5 Nolu ASM önünde düzenlenecek törenin ardından toprağa verileceği öğrenildi. Yaşanan acı olay ülke genelinde tabip odaları ve meslek örgütleri tarafından kınandı. 

kaan taşer

TTB AHEK Antalya: Bu Yaşanan Olay Bir İş Cinayetidir!

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu (AHEK) Üyesi, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi Eş Başkanı Dr. Kaan Taşer, 5 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde Aile Hekimi kadın doktor Melek Bağce’nin katledilmesi olayı ile ilgili Bilim Sağlık Haber Ajansı’na konuştu. Yaşanan olayın aile sağlığı merkezlerinde güvenlik önlemleri açısından sıfır noktasında olduğunu söyleyerek şunları kaydetti: “Yaşanan acı olayın ardından kurumda görevli diğer çalışan sağlık emekçilerinin yaşadıkları travma gözardı ediliyor, personellerin idari izinli sayılmaları gerekirken işe devam etmeleri isteniyor. Bizler ASM’lerde ne kadar çok isek kendimizi o kadar güvende hissediyoruz. Yeri geliyor bazen tek hekim görevli oluyor ve boş kalabiliyor. Güvenliği sağlamak yasa gereği kamu otoritesinin görevidir. Bizler aile hekimleri her ne kadar sözleşmeli statüde olsak da kamu çalışanıyız. Devlet nasıl ki depreme karşı kamu binalarının güvenliğini sağlamakla sorumluysa, kamu kurumunda çalışan insanların da can güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Bizler hepimiz bu güven altında insani koşullarda çalışmak istiyoruz. Ama ne yazık ki çalışamıyoruz, çalıştırılmıyoruz. Kapıda dedektör konacak bir alanımız yok. İnsanların kışkırtılmış sağlık talepleriyle karşılaşıyoruz ve olmayacak isteklere hayır demek gerektiğinde şiddetle burun buruna kalıyoruz. Dolayısıyla biz bunu usulünce uygun bir dille günümüzü kurtarmak ve akşam evimize sağ salim dönme gayretindeyiz. Sabah evden birçok arkadaşımız ailesiyle helalleşerek çıkıyor. Kaderci yaklaşımdan yana değiliz olmamalıyız ama maalesef Sağlık Bakanlığına bağlı aile sağlığı merkezlerinin sorunları bunlar biz bu kadere boyun eğmek istemiyoruz. Şiddet kaderimiz olmamalıdır. Bu yaşanan aynı zamanda bir iş kazasıdır, iş cinayetidir” dedi.

  Hastaneyi Fareler Bastı ! (Özel Haber)

Antalya Tabip Odası: “Şiddetle Mücadelemizi Sürdüreceğiz!”

Yaşanan acı olayla ilgili Antalya Tabip Odası Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Komisyonu açıklamasında, “Ülkemizde son zamanlarda şiddet iklimi ve kadına yönelik şiddet haberleri ile her gün sarsılıyoruz. Alanya 5 numaralı ASM’de görevli Dr. Melek Bağce’nin boşanma aşamasındaki eşi tarafından çalıştığı ASM’de rehin alınarak hunharca katledildiğini öğrendik. Meslektaşımızın ailesi ve yakınlarına ve tüm sağlık emekçilerine başsağlığı ve sabır diliyoruz. Kadına ve hekime yönelik şiddet olayları başta olmak üzere şiddetin her türlüsüne karşı örgütlü mücadelemizi sürdüreceğiz” mesajı verdi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)