9 Yaşındaki Depremzede Otizmli Berk, 4 Aydır Tek Göz Odada Yaşıyor!

cömert ailesi

9 yaşındaki depremzede otizmli Berk, 4 aydır tek gözlü bir odada yaşıyor !

Türkiye’de 6 Şubat tarihinde yaşanan, 11 ili etkileyen, çok sayıda ilçe ve köylerde de ciddi yıkımlara neden olan ve 50 bini aşkın insanın hayatını kaybettiği Kahramanmaraş Depremleri’nin üzerinden 4 ay geçti gitti. Geride kalanların bir kısmı deprem bölgelerinde zorlu koşullarda yaşamaya devam etmek zorunda kalırken, birçok depremzede çeşitli illere göç etmek durumunda kaldı. Bilim Sağlık Haber Ajansı (BSHA) yaşanan felaketin ardından İzmir’e gelen, iki çocuk sahibi, bir çocukları otizmli olan Adıyamanlı Cömert ailesiyle bir araya geldi.

“Evimiz Nerede, Evimize Gidelim!”

9 yaşındaki Berk, 4 aydır anne, babası ve kız kardeşiyle 9 aydır tek göz odada yaşıyor, her gün annesine “evimize gidelim, evimiz nerede?” diye soruyor. Cömert Ailesi deprem bölgelerinden göç eden ailelerden sadece biri. Göç etmelerindeki öncelikli neden ise 9 yaşındaki otizmli çocukları Berk’in rahat etmesini ve eğitimine devam etmesini sağlayabilmek. Depremde yaşadıkları ev yıkılmamış ama büyük oranda hasar görmüş. Az hasarlı olarak raporlandırıldığı için devletten herhangi bir yardım alamıyorlar.  AFAD’ın yönlendirmesi ile İzmir’de Adnan Menderes Havaalanı’na ait misafirhanede dört aydır tek göz odada birbirlerine kenetlenerek yaşamaya devam ediyorlar. 

Otizmli Oğlu İçin İzmir’de Aradığını Bulamadı

36 yaşındaki Anne Şehriban Cömert, İzmir’e gelecekleri belli olduğunda ilk aklına gelenin otizmli oğlunun eğitimi için imkanların nasıl olacağı olduğunu söyledi. Gaziemir’de bir ilköğretim okuluna kayıt yaptırdıklarını belirten anne Cömert, Adıyaman’da depremden önce oğlunun hem milli eğitime bağlı bir okulda, özel eğitim ve engelli branşında öğretmenlerden özel eğitim kapsamında 4 yıldır eğitim aldığını aynı zamanda da devlet desteğiyle haftada 2-4 saat kadar özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde eğitim gördüğünü ifade etti. İzmir’de oğlunun engelli branşında öğretmenlerden değil farklı branşlardaki (sınıf,okul öncesi) öğretmenlerden eğitim almasından kaynaklı olarak sorun yaşadıklarını söyleyen Anne Şehriban Cömert, “Otizmli çocuğa sahip olan annelerin tek isteği çocuklarının iyi eğitmenlerle iyi bir eğitim almalarıdır. Ancak ne yazık ki İzmir’den beklentimiz yüksek olmasına rağmen bu konuda hayal kırıklığına uğradık. Şimdi burada tek odada 4 aydır bir hayat sürüyoruz. Bir kızım daha var. İki çocukla tek odada hayat çok zor. Oğlum Berk, sürekli evimize gidelim diyor. Berk özel bir çocuk olduğu için kendi evimizdeki gibi rahat edemiyoruz. Ben evimi oğluma göre dizayn etmiştim. Adıyaman’daki evimizin hasarını onarıp yeniden memleketimize dönmemizin oğlumuz için en iyisi olacağını düşünüyoruz” dedi.

  İTO Başkanı Prof. Dr. Erdoğan, Tıp Fakültesi Mezunlarına Seslendi!

“Tek Odaya Sığmıyor!”

Kaynak Ustası Nusret Cömert, 6 Şubat Depremleri’nin anlatılamayacak kadar ağır izler bıraktığını, çok sayıda eş ve dostunu kaybettiğini söyledi. 4 aydır İzmir’de bulunduklarının altını çizen Cömert, kentte birçok kurumdan destek gördüklerini, kısa sürede iş bulabildiğini şu anda Gaziemir’de bir fabrikada çalıştığını ifade etti. Otizmli çocuğa sahip bir aile olarak, ev koşullarında bulunmalarının zorunlu olduğunu söyleyen 45 yaşındaki Baba Cömert, “Tek çaremiz Adıyaman’daki evimizi onarıp geri gitmek. İzmir’de bir ev tutup kirayı karşılamak da şu an için çok zor görünüyor. Oğlumuzun daha iyi yaşam koşullarında olabilmesi için memleketimize dönmemiz gerekiyor ancak evimizi nasıl tamir ettireceğiz, tamir ettirsek de can güvenliğimiz olacak mı gibi birçok konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Az hasarlı raporu verildiği için devlet yardımı alamıyoruz. Yıkılmadı evet ama oldukça büyük bir hasar aldı. İçinde oturulacak hali kalmadı” şeklinde konuştu. 

haluk levent

AHBAP Derneği Başkanı Haluk Levent’e Çağrı!

9 yaşındaki Otizmli Berk için daha iyi koşullar yaratmak için elinden geleni yapmaya çabalan Nusret Cömert, AHBAP Derneği Başkanı Haluk Levent’in otizmli ailelere yardım eli uzattığını, kendisine ulaşmaya çalıştığını ancak başarılı olamadığını söyledi. Baba Cömert, “Buradan kendisine bize de yardım eli uzatması için seslenmek isterim. Depremzedelere konut yardımında bulunduğunu açıkladı. Bu yardımdan bizim de acil bir şekilde faydalanmamız gerekiyor” diyerek Haluk Levent’e seslendi. 

kızılay

Nisan Ayından Beri Kızılay’dan Kıyafet Bekliyor!

Depremzede olarak İzmir’e ilk geldiği zamanda Kızılay’a giderek giysi yardımı için başvuruda bulunduklarını ifade eden Cömert, hala yardımın kendilerine ulaşmasını beklediklerini söyledi. Nusret Cömert, “İzmir’de bir iki akraba dışında kimsemiz yok. Ben sabah işe gidiyorum akşam geliyorum. Eşim ve iki çocuğum tek göz odada yaşıyorlar. Her yere yetişmem mümkün olamıyor. Kızılay’a, İzmir’e geldiğimizde başvurduk, Nisan ayında kıyafet desteği sağlanacaktı ancak hala bir haber alamadık. Çocuk bezi konusunda da ayrıca destek bekliyoruz” diye konuştu. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

  Toplu Sözleşme Görüşmeleri Son Dakika…