Öğretmen Mülakatları Kul Hakkı Yenmesine Zemin Hazırlamaktır

“Öğretmen Mülakatları Kul Hakkı Yenmesine Zemin Hazırlamaktır”

Eğitimcilerin örgütlü olduğu eğitim sendikaları, 20 bin öğretmen atamasına sevinemedi. Türk Eğitim Sen’den “Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın ‘mülakat kalkacak’ sözü yere düşürülmüştür” açıklaması geldi.

Devletin Sözünün Yerde Kalmasına Müsade Etmeyin

Türk Eğitim Sen tarafından yapılan açıklamada, “Torbadan hayal kırıklığı çıktı! 20 bin atama müjde mi? Yüzbinlerce öğretmen adayı ve ailesine büyük bir hayal kırıklığı yaşatıldı! Ayrıca Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Mülakat kalkacak’ sözü de yere düşürülmüş oldu. 20.000 öğretmen adayının 45 dakika ders anlatarak gireceği mülakat uygulaması, fiilen sıhhatle gerçekleştirilmesi mümkün olmayacak bir durumdur! Olsa bile hiçbir mülakatta adaletin birebir sağlanması olası değildir! Mülakatta diretmek kul hakkı yenmesine zemin yaratmak ve binlerce adayın vebalini yüklenmek demektir. Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’a bir kez daha çağrıda bulunuyoruz: Devletin sözünün yerde bırakılmasına müsaade etmeyin ve sözünüz doğrultusunda öğretmen atamalarında mülakatın kaldırılması talimatını verin” ifadelerine yer verildi. 

Atama Bekleyen Öğretmen Havuzu Azaltılmalı

Eğitim-Bir-Sen tarafından öğretmen atamalarına ilişkin yapılan açıklamada ise, “20.000 Öğretmen Ataması ile Yetinilmemeli, Devamı Gelmelidir Bugün, Milli Eğitim Bakanı tarafından yapılacağı açıklanan 20 bin öğretmen atamasının başta ataması gerçekleşecek öğretmenlerimiz olmak üzere ailelerine ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. Eğitim sistemimizin tam kapasite çalışabilmesi için var olan öğretmen ihtiyacımızı tamamen karşılayacak ve yıllara sari oluşan atama bekleyen öğretmen havuzunu azaltacak sayıda atamanın gerçekleştirilmesi ana hedef olmalıdır. Şartlar zorlanmalı ve 20 bin atamanın devamı getirilmelidir” denildi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

 

 

 

 

  Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası 'Eğitim Nöbeti'nin 11. Gününde!