Sağlık Bakanı Koca’dan Kurban Bayramı Mesajları!

okulların açılması Bakan Fahrettin Koca

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Kurban Bayramı nedeniyle twitter hesabından bir dizi mesaj paylaşımında bulundu. Bakan Koca, bayram tatilinde acil sağlık hizmetleri, yolda sağlık hizmetleri, hastalara ve yaşlılar bayramda nasıl beslenmeli ve kurban eti nasıl saklanmalı gibi konu başlıklarında paylaşımlarda bulundu. Bakan Koca’nın uzman diyetisyenlerin beslenme tüyolarını paylaştığı videolara karşı takipçilerden yorum yağdı.

Atama bekleyen diyetisyenler, Koca’nın diyetisyen paylaşımlarını ‘atama mı var’ şeklinde yorumlarken, ‘Her ASM’ye bir diyetisyen’ talebi de Sağlık Bakanı Koca’ya iletilmiş oldu. Diyetisyenlerin yanında Bakan Koca’nın twitter paylaşımlarına Aile Diş Hekimliği Projesi kapsamında atama bekleyen ağız ve diş sağlığı teknikerleri, diş hekimleri de de yanıt verdi. Bakan Koca’nın tweetlerine diyetisyenlerden ve ağız ve diş sağlığı teknikerleri gelen ‘atama bekliyoruz’ yanıtlarının fazlalığı dikkat çekti.

19 Bin 83 Acil Sağlık Personeli Görev Başında

Bakan Koca, İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirler başta olmak üzere illerde bayram süresince verilecek olan acil sağlık hizmetleri hakkında bilgi verdi.  “Bayram tatilinde acil sağlık hizmetleri başlığında; 9 Günlük Kurban Bayramı tatili boyunca acil sağlık hizmetlerinin aksamadan devam etmesi için HER GÜN 3.287 ambulans ve 19.083 Acil Sağlık Hizmeti personeli ile birlikte 171 UMKE aracı ve 855 UMKE personeli görev başında.” paylaşımı yaptı. Koca yolda acil sağlık hizmetleri konusunda yaptığı açıklamada sürücüleri kazalara karşı uyardı: “9 Günlük Kurban Bayramı tatili boyunca İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere, ülke genelinde çevre yolu bağlantı noktalarında acil durumlara en kısa sürede müdahale etmek amacıyla Helikopter ve Acil Yardım Ambulanslarımızla, UMKE Timlerimiz ve Motorize Ekiplerimizle biz görev başındayız. Kaza riskine karşı lütfen dikkatli olun. İyi bayramlar.”

ambulans saldırı

Takipçiler Selçuk’ta 112 Ekibine Saldırıyı Paylaştı

Bakan Koca’nın bayramda acil sağlık hizmetleri paylaşımlarına İzmirli takipçilerden yanıt geldi. İzmir’de iki gün önce Selçuk’ta yaşanan sağlıkta şiddet olayı Koca’ya hatırlatıldı. Takipçiler Selçuk’ta bir çiftlikte meydana gelen trafik kazasına giden 112 acil ekibine yapılan saldırıyı paylaşarak, Bakan Koca’dan konuyla ilgili harekete geçilmesi konusunda çağrıda bulundu.

  “Hekim Göçü Daha Da Artacak, Yıl Sonu Tahminimiz 4 Bin!” (Özel)

Diyetisyenlerin Videolarını Paylaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Etlik Şehir Hastanesi’nden uzman diyetisyenlerin açıklamalarını da paylaşarak bayramda beslenme konusuna dikkat çekti. Kurban bayramında hastalar ve yaşlılar nasıl beslenmeli?, kurban eti nasıl saklanmalı konularında uzmanların görüşleri ile ilgili paylaşımlar diyetisyen takipçilerden büyük ilgi gördü. Ayrıca diş hekimleri, ağız ve diş sağlığı teknikerleri ve veteriner hekimler de atama taleplerini Bakan Koca’ ya iletti.

ağız ve diş sağlığı teknikeri

diyetisyen twit

Her ASM’ye Bir Diyetisyen Gelir Mi?

Bakan Koca’nın uzman diyetisyenlerin kurban bayramında beslenme ile ilgili açıklamalarına yer verdiği paylaşımlara diyetisyen takipçilerden etkileşimler dikkat çekti. Bakan Koca’nın diyetisyen paylaşımları, ‘diyetisyen ataması sinyali’ şeklinde yorumlanırken, atama bekleyen diyetisyenler, ağız ve diş sağlığı teknikerleri ve başka sağlık iş grupları taleplerini iletti. Kimi takipçiler de ekonomik nedenlerle kurban eti tüketemeyeceklerini ifade etti. Diyetisyenler ve ağız ve diş sağlığı teknikerleri ASM’lerde görevlendirilmek üzere taleplerini ileterek, ‘her ASM’ye bir diyetisyen, ağız ve diş sağlığı teknikeri gelir mi?’ sorusunu Bakan Koca’ya yönelttiler. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)