Otizmli Çocuğa Cinsel İstismar Davasında Yeniden Yargılama, İlk Duruşma Yarın!

cocuga istismar

Otizm farkındalığı vurgularının yapıldığı bugün bir anne otizmli oğlunun cinsel istismara uğradığını ispat etmek için 2018 yılından beri hak arayışında!  İzmir’de ODER Otizm Derneği’nden müzik öğretmeni U.E.’nin, oğluna cinsel istismarda bulunduğunu ‘ses kaydı’ ile ortaya çıkarttı. 2020 yılında sanık U.E.’ye 30 yıl hapis cezası verilmesine, tüm bilirkişi raporlarında ‘istismar var’ denmesine rağmen Yargıtay kararı bozdu ‘yeniden yargılama’ dedi. Anne P.’nin adalet arayışı devam ediyor, yarın (3 Nisan) görülecek duruşma için destek çağrısı yaptı.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü ve Otizme Kırmızı Işık Yak seslerinin yükseldiği bugün, bir annenin otizmli oğlu için yıllardır sürdürdüğü mücadele devam ediyor. Otizmli oğlu A.’yı, İzmir ODER Otizm Derneği’nde müzik eğitimi alması için gönderen, sağlık alanında görev yapan anne P.’nin 2018 yılının ağustos ayında dernekte aldığı kurstan eve gelen oğlunun vücudunda bir takım morluklar görmesi ile başlıyor hikaye. Anne P. öğretmenin şiddet uygulamasından şüpheleniyor ve oğlunun çantasına ses kayıt cihazı koyuyor. Akşam eve gelen A’nın çantasından ses kayıt cihazını alıp dinleyen anne duydukları karşısında sarsılıyor ve oğlunun cinsel istismara uğradığı iddiasıyla emniyete giderek suç duyurusunda bulunuyor. Otizmli A.’ya yapılan muayenede cinsel istismar bulgusuna erişiliyor. Ses kaydı dinleniyor ve ses kaydına ilişkin bilirkişi raporlarında cinsel saldırı var deniyor. Ve müzik öğretmeni U.E. cezaevine gönderiliyor. İlk duruşma 13 Aralık 2018’de İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanıyor. 2018 yılında başlayan davada 2 Aralık 2019 yılında U.E. tutuklanarak ceza evine gönderiliyor.

30 Yıl Hapis Verildi İndirim Yapılmadı!

2020 yılında İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi 8 Ekim’de davayı tamamlayarak  U.E.’ye çocuğun cinsel istismarı suçundan 20 yıl hapis cezası veriyor. Sanığın öğretmen olması nedeniyle cezası yarı oranında artırılarak 30 yıla yükseltiliyor. Hiçbir indirim uygulanmayan mahkemenin verdiği kararın sevinci çok uzun sürmüyor, Yargıtay, kararı bozuyor ve ‘ses kaydı delil olmaz’ diyor ve ‘yeniden yargılama yapılsın’ diyor.

  Kadın Kooperatiflerine Destek !

Çocuğa Cinsel İstismar Davası Yarın Yeniden Başlıyor!

Otizmli A.’nın cinsel istismara uğradığı 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nce karara bağlanan duruşmada sanık U.E. 30 yıl hapis cezasına çarptırılmasına rağmen, Yargıtay, ‘ses kaydı delil’ diyerek kararı bozdu, ‘yeniden yargılama’ talep etti. 2018 yılında başlayan otizmli anne P.’nin hak arayışı 2023 yılında hala devam ediyor. 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 8 Ekim 2020 yılında çocuğa cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle 20 yıl hapis cezası verdiği U.E’nin öğretmen olmasından dolayı cezayı bir de yarı oranında artırarak 30 yıla çıkardı. Ama mahkeme kararını Yargıtay bozdu. Yargıtay, ses kaydını delil olarak yeterli bulmadı, davanın tekrarına karar verdi. Otizmli A.’nın annesi P. adalet arayışına 2023 yılında da devam ediyor. Yeniden yargılama kararı sonrası ilk duruşma yarın İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 13.30’da görülecek. Anne P. “otizmli oğluma karşı yapılan cinsel istismar dava duruşmasında destek bekliyorum” diyerek ‘destek verin’ çağrısında bulundu. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)