Barış Akademisyeni Bildirisi Paylaşan Öğretmen Hakkında AYM Karar Verdi!

Barış Akademisyeni Bildirisi Paylaşan Öğretmen Hakkında AYM Karar Verdi!

Anayasa Mahkemesi (AYM), Barış Akademisyenleri’nin ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ bildirisini sosyal medyada paylaşan öğretmen G.Ş.’ye verilen disiplin cezasında ihlal bulmadı. AYM, eylemin devlet memurluğu statüsünün sağladığı itibar ve güvene aykırı olduğuna hükmetti.

Bianet’ten Hikmet Adal’ın haberine göre, Öğretmen G.Ş., bildiriyi paylaştıktan sonra okul idaresi tarafından idari soruşturmaya tabi tutuldu. Savunmasında, paylaşımının kamu göreviyle ilgisi olmadığını ve bildirinin hükümet politikalarını eleştirdiğini belirtti. G.Ş., bu paylaşımın ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savundu. Okul yönetimi, G.Ş.’nin “terörle mücadeleye karşı hazırlanan bildiriye destek verdiği” gerekçesiyle Devlet Memurları Kanunu’nun 125. maddesi uyarınca “hizmet dışında devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak” suçlamasıyla kınama cezası verdi. G.Ş., bu cezaya karşı idare mahkemesine başvurdu ancak mahkeme, “devlet memurlarının sadakat ve tarafsızlık yükümlülüğü altında olduğunu ve siyasi ile ideolojik amaçlı beyan ve eylemde bulunamayacağını” belirterek talebi reddetti.

“İhlal yok, daha dikkatli dil kullanılmalı”

G.Ş., ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini belirterek dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. AYM, 28 Mart’ta dosyayı görüştü. Mahkeme, bildiride çatışmaların sona erdirilmesi talebinin baskın olduğunu belirterek, devlet memurlarının görüşlerini dengeli ve tarafsız bir şekilde açıklaması gerektiğine vurgu yaptı. AYM, kamu görevlisi olan başvurucudan devletin terörle mücadele politikalarını eleştirirken daha dikkatli bir dil kullanmasının beklendiğini ifade etti. AYM, G.Ş.’ye verilen disiplin cezasında bir ihlal olmadığına karar verdi. (BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

 

  Vatandaş Bilgilerinin Tutulduğu e-Nabız uygulaması Katar’a Satıldı İddiası ! (T24)